مهاجرت پرستاران به کانادا در سال ۲۰۲۳

دولت کانادا قصد دارد بیش از ۶۰ هزار پرستار باسابقه و کارآمد در بخش‌های مختلف مراقبت‌های پزشکی و درمانی کادر درمان خود به کار گیرد.

پرستارانی که می‌خواهند به کانادا مهاجرت کنند و تجربه و تحصیلات کافی دارند، می‌توانند از طریق یکی از برنامه‌های مهاجرتی این کشور، ویزا و اقامت دائم کانادا را دریافت کنند.

اگر در حال حاضر به‌عنوان پرستار مشغول به کار هستید و تجربه کافی دارید، می‌توانید از طریق یکی از برنامه‌های اکسپرس اینتری، برنامه مهاجرت استانی یا برنامه آزمایشی مهاجرت آتلانتیک به‌عنوان پرستار به کانادا مهاجرت کنید.

برای آشنا شدن با همه روش‌هایی که برای مهاجرت پرستاران به کانادا وجود دارد، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. ما همه اطلاعاتی را که برای این کار نیاز دارید، برای شما گرد آورده‌ایم.

این مقاله شامل بخش‌های زیر است:

شرایط پرستاران در کانادا

ابتدا به شرایط زندگی پرستاران در کانادا می‌پردازیم.

زندگی پرستاران کانادا، سطح کیفی و رفاهی بالایی دارد و میانگین درآمد سالانه آن‌ها در سال ۲۰۲۲ بیش از ۷۸ هزار دلار کانادا است.

علت این درآمد بالا، این است که کانادا همیشه به دنبال جذب نیروی متخصص و باتجربه در زمینه‌های پزشکی و پیراپزشکی است، اما پس از کرونا، کمبود نیروی پرستاری در کادر درمان این کشور شکل حیاتی به خود گرفت.

پیش‌بینی می‌شود کانادا تا چند سال آینده چندین برابر میزان فعلی به پرستار نیاز پیدا کند، چراکه با گسترش جامعه و پیر شدن جمعیت کانادا، نیاز به خدمات پزشکی و درمانی هم افزایش می‌یابد.

اطلاعات شغلی پرستاران در کانادا

اکنون که به شرایط عمومی درآمد و بازار کار شغل پرستاری در کانادا پرداختیم، به اطلاعات تخصصی این شغل اشاره می‌کنیم.

پرستاری که به کانادا مهاجرت می‌کند، مسئول تعامل با بیماران و مراقبت از آنها است و باید مشکلات جسمی، فکری و اجتماعی‌شان را برطرف کند. اکثر پرستاران کانادا با روش‌های پیچیده از تجهیزات پیشرفته استفاده و کارکنان را مدیریت می‌کنند.

چندین کد شغلی NOC هم در کانادا وجود دارد که به پرستاران بخش‌های مختلف اشاره می‌کند:

 • NOC 31300: هماهنگ‌کننده‌ها و سرپرستان پرستاری
 • NOC 31301: پرستاران و پرستاران روانپزشکی ثبت‌شده
 • NOC 31303: دستیاران پزشک، ماماها و متخصصان بهداشتی وابسته
 • NOC 32101: پرستاران عملی دارای مجوز
 • NOC 33102: دستیاران پرستار، دستوردهندگان و همکاران خدمات بیمار

انواع پرستار در کانادا

به‌عنوان پرستار به کانادا مهاجرت کنید

پرستارانی که در کانادا فعالیت می‌کنند، به چهار دسته تقسیم می‌شوند. متقاضی مهاجرت پرستاری به کانادا هم پس از ارزیابی مدرک و سابقه شغلی، در یکی از این چهار دسته قرار می‌گیرد.

۱. پرستار معمولی یا RN

پرستارانی که در این دسته قرار می‌گیرند، پس از گذراندن یک دوره چهارساله دانشگاهی در کانادا، لیسانس پرستاری دریافت می‌کنند.

۲. پرستار روانپزشکی یا RPN

این گروه پرستاران معمولا لیسانس پرستاری روانپزشکی یا پرستاری عمومی دارند، یک دوره تحصیلی پرستاری روانپزشکی گذرانده‌اند و در استان‌های بریتیش کلمبیا، آلبرتا، ساسکاچوان و مانیتوبا آموزش داده شده‌اند.

۳. پرستاران LPN

این گروه پرستاران، مجوز پرستار عملی کانادا دارند یا تحت آموزش پرستاری هستند. این افراد باید یک دوره دوساله پرستاری در مراکز آموزشی کانادا بگذرانند.

اگر شرایط تحصیل شما در کانادا فراهم باشد، این گزینه می‌تواند برای مهاجرت با رشته پرستاری مناسب باشد.

۴. پرستاران خانگی

کسانی که می‌خواهند به‌عنوان پرستار خانگی در کانادا فعالیت کنند، نیازی به دریافت certificate کانادایی ندارند و می‌توانند از کارفرمای کانادایی جاب آفر دریافت کنند. به کمک این برنامه مهاجرتی می‌توان مستقیما اقامت دائم کانادا را دریافت کرد.

تحصیل در رشته پرستاری در کانادا

اگر پیش از وارد شدن به بازار کار پرستاری کانادا می‌خواهید در این زمینه تحصیل کنید، می‌توانید از یکی از دانشگاه‌های زیر پذیرش بگیرید:

 •  University of Toronto
 •  University Of Alberta
 • University of British Columbia
 •  McMaster University
 • Mcgill University
 • University of Ottawa
 • Université de Montréal
 • University of Calgary
 • University of Western Ontario
 • University of New Brunswick

در صورتی که در کشور خودتان درزمینه پرستاری تحصیل کرده‌اید، هم می‌توانید با فراهم کردن مدارک زیر مدرک تحصیلی‌تان را معادل‌سازی کنید.

 • مدرک تحصیلی و ریز نمرات
 • گذرنامه معتبر و مدارک هویتی
 • مدارک رزومه کاری پرستاری

شرایط موردنیاز برای مهاجرت پرستار به کانادا

مهاجرت پرستاری به کانادا

تا اینجای مقاله با شرایط شغلی و اقتصادی و تحصیلات پرستاران در کانادا آشنا شدیم. در ادامه سه قدمی را معرفی می‌کنیم که یک متقاضی مهاجرت به کانادا به‌عنوان پرستار باید بردارد.

۱. در اولین قدم، باید درخواست مهاجرت خود را برای نهادهای نظارتی پرستاری استان یا منطقه‌ای که برای زندگی در کانادا انتخاب کرده‌اید، ارسال و در انجمن پرستاران کانادا (CAN) یا شورای نظارت بر پرستاران عملی کانادا (CCPNR) ثبت‌نام کنید.

۲. دومین قدم این است که برای آزمون ثبت‌نام پرستار کانادایی (CRNE) یا آزمون ثبت‌نام پرستار عملی کانادا (CPNRE) نام‌نویسی کنید. این آزمون تنها در کانادا برگزار می‌شود.

۳. در قدم سوم مشخص می‌کنید که قصد دارید در کدام استان اقامت کنید، چراکه هر استان شرایط متفاوتی برای جذب نیروی پرستار دارد. همین‌طور باید به نهاد نظارتی پرستاری استانی که در آن ساکن هستید، مراجعه و مجوزهای پزشکی دریافت کنید.

مدارک موردنیاز مهاجرت پرستاران به کانادا

در قسمت قبلی مقاله، شما را با شرایطی که برای مهاجرت پرستاری به کانادا باید داشته باشید، آشنا کردیم. در ادامه به مدارکی می‌پردازیم که برای این روش مهاجرتی باید فراهم کنید تا از یک گزینه بالقوه به یک گزینه بالفعل تبدیل شوید.

فرقی نمی‌کند در داخل کانادا تحصیل کرده باشید یا خارج از آن، چراکه اگر بخواهید از برنامه‌های مهاجرتی برای پرستاران استفاده کنید، باید تمام این شرایط را داشته باشید.

 • تاییدیه ارزیابی مدارک تحصیلی از سازمان ارزیابی NNAS
 • ثبت‌نام در انجمن پرستاران کانادا و یکی از استان‌های آن به‌عنوان پرستار رسمی RN
 • شرکت در آزمون رسمی پرستاران کانادا و دریافت مجوز فعالیت پرستاری
 • نمره آیلتس یا سلپیپ ۷ مطابق با معیار زبان کانادایی CLB (Writing 7، Reading 8، Listening 10 و Speaking 8)
 • مدرک سابقه کار مرتبط
 • توانایی مالی برای حمایت از خود و همراهان به مدت یک سال
 • مدرک عدم سوء پیشینه
 • مدرک سلامت جسمی

راه های مهاجرت به کانادا به عنوان پرستار

حال که با شرایط و مدارک موردنیاز یک متقاضی مهاجرت به کانادا به‌عنوان پرستار آشنا شدیم، به شما راه‌هایی را نشان می‌دهیم که برای این گروه متقاضیان وجود دارد.

۱. اکسپرس انتری

مهاجرت پرستار به کانادا

برنامه اکسپرس انتری، ویژه متخصصانی است که می‌خواهند به کانادا مهاجرت کنند. اگر شغل شما در سطح مهارت ۰، A یا B گروه‌بندی شود، واجد شرایط این برنامه خواهید بود.

پرستاری هم در این رده‌ها تعریف می‌شود و همه پرستاران به‌جز دستیاران پرستار، پرستاران خدمات‌دهی و پرستاران همراهی بیمار می‌توانند از طریق این برنامه مهاجرتی، اقامت دائم این کشور را به دست آورند.

۲. برنامه مهاجرت استانی

پرستاران برای ورود به کانادا می‌توانند از برنامه‌های مهاجرت استانی برای نیروهای کار ماهر یا نیمه‌ماهر هم استفاده کنند. این نیروهای کار، باید یک پیشنهاد شغلی معتبر از یک استان یا منطقه خاص دریافت کرده باشند و مهارت آنها در آن منطقه موردنیاز باشد.

هر استانِ دارایِ برنامه مهاجرت استانی، لیست مشاغل موردتقاضا دارد تا بتواند نیازهای بازار کار خود را برطرف کند. اگر مهارت شما در این لیست وجود داشته باشد، می‌توانید یک درخواست علاقه برای مهاجرت به استان موردنظر ارسال کنید.

۳. برنامه آزمایشی مهاجرت آتلانتیک

سومین راه مهاجرتی پیش روی پرستاران، برنامه آزمایشی مهاجرت آتلانتیک است. هدف این برنامه مهاجرتی، رفع کمبود نیروی کار در چهار استان نوا اسکوشیا، نیوفاندلند و لابرادور، نیوبرانزویک و جزیره پرنس ادوارد است.

مشاغل مربوط به مراقبت‌های بهداشتی و پزشکی در آتلانتیک تقاضای بالایی دارند. اگر پیشنهاد شغلی معتبر تمام‌وقت در یکی از این چهار استان دارید، می‌توانید همزمان با درخواست مجوز کار کانادا، اقامت دائم این کشور را نیز دریافت کنید.

مهاجرت پرستاران به کانادا

در این مقاله به سه برنامه مهاجرتی اکسپرس اینتری، مهاجرت استانی و برنامه آزمایشی مهاجرت آتلانتیک، برای مهاجرت پرستاران به کانادا پرداختیم.

پرستارانی که تحصیلات خود را تمام کرده‌ و وارد بازار کار شده‌اند و کسانی که قصد تحصیل در رشته پرستاری را دارند، می‌توانند برای دریافت اقامت دائم کانادا به یکی از این روش‌ها اقدام کنند.

اگر شما هم می‌خواهید با بهترین روش، بسته به شرایط و موقعیتتان به کانادا مهاجرت کنید، پیشنهاد می‌کنیم فرم ارزیابی را پر کنید و از مشاوره رایگان مهاجرت و کسب و کار ناولتی رد بهره‌مند شوید.

مشاوران و متخصصان آژانس مهاجرتی معتبر ناولتی رد در کنار شما خواهند بود.

سؤالات متداول

برای مهاجرت پرستاری به کانادا چه مدارکی لازم است؟

برای اقدام از این روش، به تجربه و سابقه کاری مرتبط، تمکن مالی کافی، عدم سوء پیشینه و سلامت جسمانی نیاز دارید.

برای مهاجرت پرستاری به کانادا چه مراحلی را باید طی کرد؟

مراحل موردنیاز شامل موارد زیر است:
– دریافت تاییدیه ارزیابی مدارک تحصیلی از سازمان ارزیابی NNAS
– ثبت‌نام در انجمن پرستاران کانادا و یکی از استان‌های آن به‌عنوان پرستار رسمی RN
– شرکت در آزمون رسمی پرستاران کانادا و دریافت مجوز فعالیت پرستاری

از طریق کدام برنامه‌های مهاجرتی می‌توان به‌عنوان پرستار به کانادا مهاجرت کرد؟

از طریق سه برنامه مهاجرتی اکسپرس اینتری، مهاجرت استانی و برنامه آزمایشی مهاجرت آتلانتیک.

درآمد پرستاران در کانادا چقدر است؟

میانگین درآمد سالانه پرستاران در کانادا معادل ۷۸۵۴۶ دلار کانادایی است.

ارزیابی پرستاران در کانادا به چه صورت است؟

پس از ارزیابی مدارک و سوابق شغلی متقاضیان، آنها در یکی از چهار گروه شغلی پرستاران معمولی (RN)، پرستاران روانپزشکی (RPN)، پرستاران LPN و پرستاران خانگی شروع به فعالیت می‌کنند.

قدم اول مهاجرت به کانادا

یکی از مهمترین مراحل مهاجرت به کانادا انتخاب یک روش اصولی است. زمانی می‌شود یک انتخاب درست و اصولی داشت که اطلاعات کافی و صحیح در این‌باره داشته باشید. برای به دست آوردن اطلاعات اصولی و درست و صرفه‌جویی در زمان، هزینه و انرژی و به حداقل رساندن ریسک‌های مهاجرت می‌توانید از تیم مشاوره و توسعه کسب و کار ناولتی‌رد کمک بگیرید.

در این قسمت می‌توانید سوالات خود را مطرح نمایید. در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهیم بود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

آخرین اخبار