جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر درخواست شهروندی من رد شود، چه کاری باید انجام دهم؟

اگر درخواست شهروندی توسط اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) رد شود، متقاضیان شهروندی کانادا می‌توانند مجددا درخواست دهند یا از دادگاه فدرال کانادا درخواست بررسی قضایی کنند.

رد درخواست شهروندی

بر اساس داده‌های منتشر شده توسط IRCC، در سال ۲۰۲۳، بیش از ۳۵۴,۰۰۰ نفر در حدود ۳,۰۰۰ آزمون شهروندی در سراسر کشور، شهروند کانادا شدند.

در واقع، در سال ۲۰۱۹، این رقم فقط ۲۵۴,۵۱۳ نفر بود، به این معنی که تعداد شهروندان جدید کانادا در سال ۲۰۲۳ تقریباً ۳۹ درصد بیش‌تر از چهار سال قبل بود.

رد درخواست شهروندی

علیرغم افزایش تعداد اتباع خارجی که در سال‌های اخیر اقامت خود را به شهروندی کانادا تبدیل می‌کنند، هنوز این امکان برای بسیاری از متقاضیان وجود دارد که درخواست شهروندی آن‌ها توسط IRCC رد شود. اگر این اتفاق بیفتد، متقاضیان دو گزینه دارند:

گزینه ۱: درخواست مجدد برای شهروندی کانادا

رد درخواست شهروندی کانادا توسط IRCC مانع از درخواست مجدد متقاضیان در صورت تمایل به انجام این کار نمی‌شود. به عبارت دیگر، متقاضیان می‌توانند در صورت تمایل برای شهروندی کانادا، دوباره درخواست دهند.

IRCC تصریح می‌کند که درخواست‌های شهروندی جدید باید شامل پرداخت هزینه درخواست جدید در کنار ارسال «همه فرم‌ها و مدارک مورد نیاز» باشد. علاوه بر این، اداره مهاجرت کانادا به متقاضیان هشدار می‌دهد که “قبل از درخواست مجدد، مطمئن شوند که واجد شرایط شهروندی کانادا هستند.”

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تفاوت بین شهروندی، اقامت دائم و اقامت موقت کانادا، از مقاله انواع اقامت در کانادا دیدن کنید!

گزینه ۲: درخواست بررسی قضایی

گزینه دیگری که برای متقاضیان در دسترس است، پیگیری بررسی قضایی از سوی دادگاه فدرال کانادا است. متقاضیان رد شده تا ۳۰ روز «از تاریخ رد شهروندی» برای بررسی قضایی فرصت دارند.

بررسی قضایی در مورد رد درخواست شهروندی یک فرآیند دو مرحله‌ای است.

به گفته IRCC، برای موفقیت در این مرحله اول، «متقاضی باید دادگاه را متقاعد کند که درخواست آن‌ها یک موضوع قابل بررسی و ارزشمند» است. در این زمان، یکی از دو مورد زیر رخ می‌دهد. یا قاضی دادگاه فدرال درخواست را رد می‌کند، یا قاضی درخواست بررسی قضایی را صادر می‌کند.

در سناریوی اول، جایی که درخواست رد می‌شود، IRCC خاطرنشان می‌کند که درخواست متقاضی رد شده! بنابراین، پرونده بسته می‌شود زیرا امکان حق اعتراض به تصمیم دادگاه وجود ندارد. از سوی دیگر، هنگامی که درخواست موردقبول واقع می‌شود، دادگاه تاریخ استماع و همچنین بازه‌های زمانی خاص مربوط به پرونده را تعیین می‌کند!

قدم اول مهاجرت به کانادا

یکی از مهمترین مراحل مهاجرت به کانادا انتخاب یک روش اصولی است. زمانی می‌شود یک انتخاب درست و اصولی داشت که اطلاعات کافی و صحیح در این‌باره داشته باشید. برای به دست آوردن اطلاعات اصولی و درست و صرفه‌جویی در زمان، هزینه و انرژی و به حداقل رساندن ریسک‌های مهاجرت می‌توانید از تیم مشاوره و توسعه کسب و کار ناولتی‌رد کمک بگیرید.

در این قسمت می‌توانید سوالات خود را مطرح نمایید. در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهیم بود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

آخرین مقالات