جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

مهاجرت با ویزای کار کانادا ۲۰۲۴ 🍁 شرایط، مدارک، هزینه‌ها

Work Permit

ویزای کار کانادا یکی از رایج‌ترین پیشنهاداتی است که مشاورین شرکت ناولتی‌ رد (Noveltyred) به افراد علاقه‌مند به مهاجرت به کانادا ارائه می‌کنند. همانطور که از عنوان این نوع از ویزا نیز مشخص است، دولت کانادا به‌منظور تامین نیروی کار خود، اقدام به ارائه این ویزا می‌نماید. کانادا با داشتن یکی از اقتصادهای پیشرو در جهان، مقصدی عالی برای تمام افرادیست که به دنبال کار و گرفتن ویزای کار این کشور هستند.

آنچه در “مهاجرت با ویزای کار کانادا ۲۰۲۳” خواهید خواند:

زمان تخمینی مطالعه: ۲۶ دقیقه

اولین روش برای مهاجرت به کانادا با تکیه بر مهارت‌های شغلی، استفاده از ویزای کار است. با استفاده از ویزای کار کانادا می‌توانید برای مدت مشخصی در این کشور اقدام به زندگی و اشتغال نمایید و بدون کمترین مشکلی از کلیه امکانات کشور کانادا استفاده کنید. در این زمان که شما در حال مطالعه این مقاله هستید، افراد بسیاری توانسته‌اند با استفاده از کمک پشتیبانان و مشاورین ما در ناولتی‌ رد به کانادا مهاجرت کنند و مسلما شما هم با داشتن پشتکار کافی و تامین نیازمندی‌های لازم می‌توانید نفر بعدی باشید!

فراموش نکنید که مشاورین ناولتی‌ رد در تمامی این مسیر همراه شما هستند و در هر لحظه می‌توانید از طریق دکمه تماس و یا از طریق فرم زیر با ما در ارتباط باشید.

"*" indicates required fields

در ادامه با مقاله جامع دریافت ویزای کار کانادا همراه شما هستیم.

ویزای کار کانادا یا Work Permit چیست؟

در یک تعریف ساده، ویزای کار یا work permit یعنی سند مجوز کار کردن در کشور مهاجرپذیر. کشور کانادا به عنوان یک کشور مهاجرپذیر، مجوز کار کردن به افراد جویای کار را توسط این نوع از ویزا صادر می‌کند. این ویزا برای مدت معینی صادر می‌شود و توسط آن می‌توانید ویزای کار موقت کانادا را اخذ کنید.

ویزای کار کانادا یا همان work permit در حالت کلی به دو دسته‌ open work permit و close work permit تقسیم می شود. به عبارت دیگر، کشور کانادا، ویزای work permit را به دو صورت open work permit و close work permit به افراد علاقه‌مند به مهاجرت کاری به کانادا ارائه می دهد.

تفاوت ویزای کار open work permit با ویزای کار close work permit چیست؟

اگر موفق به اخذ ویزای open work permit شوید باید بدانید که با داشتن این ویزا، هیچ‌گونه محدودیتی برای کار کردن ندارید. به عبارت دیگر، می توانید برای کارفرماهای مختلف کار کنید و محدود به کار کردن زیر نظر کارفرمای خاص یا برای شرکت خاصی نیستید. این در حالیست که در صورت داشتن ویزای کار close work permit فقط و فقط می‌توانید برای یک کارفرمای خاص کار کنید که مسلما این کارفرما همان کارفرماییست که از آن، جاب آفر دریافت کرده‌اید.

Close work permit (مجوز کار مخصوص کارفرما)

مجوز کار مخصوص کارفرما به شما امکان می دهد در کانادا مطابق با شرایط خاصی که توسط کارفرمای مشخصی تعیین می‌شود، کار کنید.

اطلاعات زیر را کارفرما، برای درخواست کلوز ورک پریمت در اختیارتان قرار می‌دهد:

 • نام کارفرما
 • مدت زمان کار
 • مکانی که در آن کار می‌کنید (در صورت وجود)
 • یک کپی از قرارداد کار شما
 • یک کپی از LMIA (در ادامه مقاله با LMIA آشنا خواهید شد)
 • پیشنهاد استخدام (برای کارگران معاف از LMIA)

اگر بخواهید از برنامه کلوز ورک پرمیت اقدام کنید، می‌توانید از یکی از ۴ زیرشاخه این برنامه مهاجرتی استفاده کنید:

 • برنامه جابجایی بین‌المللی (IMP: International Mobility Program)
 • برنامه کارگران خارجی موقت (TFWP: Temporary Foreign Worker Program)
 • برنامه کارگران فصلی کشاورزی (SAWP: Seasonal Agricultural Worker Program)
 • برنامه پرستار خانگی (Caregiver Program)

open work permit

مجوز کار آزاد به شما امکان می‌دهد برای هر کارفرمایی در کانادا و در اکثر مشاغل کار کنید، البته باید یکسری شرایط را نیز رعایت کنید.

برای مثال نمی‌توانید برای کارفرمایان مشاغل غیرقانونی یا مشاغلی مانند خدمات وابسته به مسائل جنسی کار کنید.

چه کسی می‌تواند برای مجوز کار آزاد درخواست دهد؟

 • دانشجوی بین المللی هستید که از یک موسسه آموزشی مشخص فارغ التحصیل شده‌اید و واجد شرایط برنامه اجازه کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP) هستید.
 • دارای کلوز ورک پرمیت هستید و در رابطه با شغل خود در کانادا مورد سوء‌استفاده یا در معرض سوء‌استفاده قرار می‌گیرید.
 • یکی از اعضای خانواده تحت تکفل کسی هستید که برای اقامت دائم درخواست داده است.
 • همسر، شریک زندگی یا فرزند تحت تکفل یک اسکیل ورکر هستید.
 • همسر یا شریک قانونی یک دانشجوی بین‌المللی هستید.
 • همسر یا شریک زندگی متقاضی برنامه مهاجرت آتلانتیک هستید.
 • دارنده اقامت موقت هستید.
 • به عنوان همسر یا فرزند وابسته، حمایت می‌شوید (ویزای اسپانسرشیپ).

البته علاوه بر اینکه مشمول یکی از شرایط بالا شوید باید معیارهای دیگری را نیز رعایت کنید.

دریافت اپن ورک پرمیت تحت دو روش مرسوم انجام می‌شود، (PGWP: Post-Graduation Work Permit) یا همان مجوز کار پس از فارغ التحصیلی و برنامه تجربه بین المللی (IEC: international Canadian experience).

در ادامه می‌توانید روش‌های متفاوت اقدام برای دریافت ویزای کار کانادا از روش Work Permit را مشاهده نمایید.

مهاجرت به کانادا بر اساس مهارت‌های فردی و بدون نیاز به مجوز LMIA

برنامه جابجایی بین المللی (IMP) چارچوب گسترده ای از سیاست ها و ابتکارات مهاجرتی کانادا است که ورود کارگران، محققان و سایر افراد خارجی را برای اقامت موقت (بدون نیاز به LMIA) به کانادا تسهیل می‌کند. LMIA سندی است که کارفرمایان معمولاً باید آن را دریافت کنند تا نشان دهند که استخدام یک کارگر خارجی تأثیر منفی بر بازار کار کانادا نخواهد داشت.

IMP شامل مجوزهای کاری و موافقت نامه‌های مختلفی است که به اتباع خارجی اجازه می دهد به طور موقت در کانادا کار یا در فعالیت ها شرکت کنند. برخی از زیربرنامه های کلیدی در برنامه جابجایی بین المللی عبارتند از:

 • Intra-Company Transfers(ICT)
 • International Free Trade Agreements
 • Research Collaboration
 • Academic Internship program

روش IMP یکی از اصلی‌ترین و پراستفاده‌ترین روش‌ها برای مهاجرت به کشور کاناداست، در مقاله زیر به بررسی ریزترین جزئیات و ترفندهای اخذ اقامت بر اساس روش IMP اشاره کرده‌ایم.

مهاجرت به کانادا با محوریت مجوز LMIA

برنامه کارگران خارجی موقت (TFWP) یک برنامه مهاجرتی به کانادا است که به کارفرمایان کانادایی اجازه می‌دهد تا زمانی که قادر به یافتن شهروندان کانادایی یا مقیم دائمی برای پر کردن موقعیت‌های شغلی خاصی نیستند، کارگران خارجی را به صورت موقت استخدام کنند. TFWP برای رفع کمبود نیروی کار در کانادا و کمک به کارفرمایان برای رفع نیازهای نیروی کار خود، طراحی شده است.

اگر یک کارگر خارجی مایل به اقامت دائم در کانادا باشد، می‌تواند پس از کسب تجربه کاری در کانادا، برنامه‌های مهاجرتی دیگری مانند کلاس تجربه کانادا (CEC) یا برنامه نامزد استانی (PNP) را نیز بررسی کند.

خوشبختانه باید بگوییم که پیش از این در مقاله‌ای مجزا، به بررسی کامل مهاجرت کاری به کانادا از طریق مجوز LMIA و روش TFWP پرداخته‌ایم که با کلیک بر روی لینک زیر می‌توانید نسبت به مطالعه این مقاله اقدام کنید.

مهاجرت به کانادا به‌عنوان یک کارگر موقت فصلی

برنامه کارگران فصلی کشاورزی (SAWP) یک برنامه مهاجرتی به کانادا است که به کارفرمایان در بخش کشاورزی و باغبانی اجازه می‌دهد تا در صورت کمبود کارگران کانادایی، کارگران خارجی موقت را برای کار فصلی استخدام کنند. هدف این برنامه، رسیدگی به کمبود نیروی کار در این صنایع و اطمینان از برخورداری کارفرمایان از نیروی کار مورد نیاز برای انجام فعالیت‌های کشاورزی ضروری در فصل های پرکار مثل فصل برداشت، است.

چنانچه نیاز به اطلاعات بیشتری در این زمینه دارید، می‌توانید از طریق لینک زیر نسبت به مطالعه مقاله جامع ما در رابطه با نحوه مهاجرت کاری به کانادا از طریق برنامه کارگران فصلی کشاورزی اقدام نمایید.

نحوه دریافت ویزای کار کانادا بر پایه SAWP

مهاجرت به کانادا با ویزای کار پرستاران خانگی

برنامه caregiver در کانادا به گونه‌ای طراحی شده است که افراد واجد شرایط از کشورهای دیگر را قادر می‌سازد تا به کانادا بیایند و به عنوان مراقب برای خانواده‌های کانادایی یا کودکان، سالمندان و افراد دارای معلولیت، کار کنند. این برنامه به رفع کمبود نیروی کار در بخش مراقبت کمک می‌کند و در عین حال فرصت‌هایی را برای مراقبین خارجی فراهم می‌کند تا تجربه کاری کانادایی را کسب کنند.

دو زیربرنامه اصلی در برنامه مراقب وجود دارد:

 • برنامه مراقبت از کودکان
 • برنامه مراقبت از افراد با نیازهای پزشکی بالا

چنانچه شما هم تصمیم دارید که به‌عنوان یک پرستار و یا یک نیروی پشتیبان کار در خانه به کانادا مهاجرت کنید، می‌توانید از طریق مقاله زیر با جزئیات این طرح آشنا شوید.

ویزای کار پس از تحصیل

مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی (PGWP) نوعی مجوز کار است که به دانشجویان بین‌المللی که تحصیلات خود را در کانادا به پایان رسانده‌اند اجازه می‌دهد برای مدت زمان مشخصی در این کشور بمانند و کار کنند. این مجوز کار به این منظور طراحی شده است که به فارغ‌التحصیلان بین‌المللی فرصتی برای کسب تجربه کاری در کانادا بدهد، که می‌تواند برای رزومه آن‌ها نیز مفید باشد.

چنانچه مشتاق به مطالعه آخرین اخبار در زمینه ویزای کاری پس از تحصیل (PGWP) هستید، می‌توانید به صفحه زیر مراجعه کنید. در این صفحه علاوه بر اینکه می‌توانید جدیدترین اخبار مربوط به ویزای کاری پس از تحصیل را مشاهده کنید، می‌توانید با جزئیات مربوط به ویزای کار پس از تحصیل همچون مدت ویزا بر اساس هر مقطع تحصیلی نیز آشنا شوید. مطالعه مطلب زیر را شدیدا به همراهانی که اکنون در کشور کانادا مشغول به تحصیل هستند پیشنهاد می‌کنیم.

تجربه بین‌المللی کانادا

تجربه بین‌المللی کانادا (IEC) برنامه‌ای است که توسط دولت کانادا ارائه می‌شود. این برنامه به جوانان از کشورهای واجد شرایط اجازه می‌دهد برای مدت محدودی به کانادا سفر و در این کشور کار کنند. هدف اصلی این برنامه، تبادل فرهنگی و همکاری بین‌المللی است. این برنامه، افراد جوان را قادر می‌سازد تا تجربه کاری ارزشمندی به دست آورند، فرهنگ کانادا را بیاموزند و به نیروی کار کانادا کمک کنند.

برنامه IEC به سه دسته تقسیم می‌شود که هر کدام مجموعه‌ای از الزامات خاص خود را دارند:

 • Working Holiday
 • Young Professionals
 • International Co-op (Internship)

برای دیدن اطلاعات کامل و آشنایی بهتر با این برنامه مهاجرتی می‌توانید به صفحه این مقاله مراجعه کنید.

مقایسه روش‌های مختلف گرفتن ویزای کار کانادا

همانطور که مشاهده کردید، در بند قبلی تمامی روش‌های مختلف دریافت ویزای موقت کانادا را بررسی کردیم. در جدول زیر می‌توانید تمامی این روش‌های مختلف را با هم مقایسه کنید. با استفاده از جدول می‌توانید در کمترین زمان، بهترین روش را انتخاب کنید و با درک بهتر و شناخت بیشتری با کارشناسان ناولتی‌ رد در ارتباط باشید.

برنامهمحدودیت سن مدت اقامتشرایط اصلیمزایامعایبسطح زبان موردنیاز
PGWپس از فارغ‌التحصیلیتا ۳ سالفارغ‌التحصیل از دانشگاه‌های معتبر کاناداامکان کار کردن در کانادا پس از فارغ‌التحصیلیمحدودیت مدت زمان اقامت (تا ۳ سال)زبان انگلیسی یا فرانسوی (IELTS 6.5)
IEC۱۸ – ۳۵ سالتا ۲ سالشهروند کشورهایی که در قرارداد مشخصی با کانادا ذکر شدهتجربه‌ی زندگی در کانادا به عنوان مهاجر موقتمحدودیت سن و شهروندی کشورهای مشارکت‌کنندهزبان انگلیسی یا فرانسوی (IELTS 6.0)
IMPمتغیرمتغیرداشتن تخصص و مهارت خاص در زمینه‌های خاصامکان کار در زمینه‌های خاص و ویژه در کانادامحدودیت‌های مرتبط با زمینه‌های خاص و شرایط کاریزبان انگلیسی یا فرانسوی (بر اساس زمینه‌کاری)
SAWPمتغیرفصلیتجربه کار در کشاورزی و توافق نامه کارفرمافرصت کار در مزارع کشاورزی به عنوان کارگر فصلیمحدودیت مدت زمان کار (فصلی)زبان انگلیسی یا فرانسوی (بر اساس زمینه‌کاری)
TFWPمتغیرمتغیرداشتن مهارت‌ یا تخصص‌های خاص در زمینه‌های مورد نیازامکان کار در زمینه‌های مختلف در کانادامحدودیت‌ها و نیاز به مهارت‌های خاص در زمینه‌های کاریزبان انگلیسی یا فرانسوی (بر اساس زمینه‌کاری)
Caregiver Programمتغیرتا ۲ سالتجربه مراقبت و مهارت‌های مرتبط با حوزه مراقبتامکان کار در حوزه مراقبت به عنوان پرستارمحدودیت‌ها و نیاز به تجربه و مهارت‌های مراقبتی خاصزبان انگلیسی یا فرانسوی (بر اساس زمینه‌کاری)
منبع: Canada.ca

شرایط کلی دریافت work permit

صرف نظر از اینکه کجا یا برای کدام نوع مجوز کار درخواست می‌دهید:

 1. باید به افسر مهاجرت فرودگاه ثابت کنید که پس از پایان مجوز کارتان، کانادا را ترک خواهید کرد.
 2. نشان دهید که پول کافی برای مراقبت از خود و اعضای خانواده خود در طول اقامت خود در کانادا و بازگشت به خانه دارید.
 3. از قانون اطاعت کنید و سابقه فعالیت مجرمانه نداشته باشید.
 4. خطری برای امنیت کانادا نداشته باشید.
 5. سلامت باشید و در صورت نیاز، معاینه پزشکی انجام دهید.
 6. نامه POE
 7. مدارک دیگری را که از افسر درخواست می‌کند، به او بدهید.

Port Of Entry چیست؟

نامه (POE: Port Of Entry)، نامه‌ای است که اگر درخواست شما برای مجوز تحصیل، مجوز کار یا سوپر ویزا تایید شود، توسط سازمان مهاجرت و پناهندگی کانادا (IRCC) دریافت می‌کنید. هنگام ورود به کانادا باید آن را به افسر مسئول نشان دهید.

برای دریافت این نامه مثل بقیه نامه‌ها و فرم‌های مهاجرتی نیاز به تایید اطلاعات بیومتریک شما مثل اثر انگشت، عکس و… است.

برای درخواست POE، باید به تمام موارد زیر توجه کنید:

مرحله ۱: تکمیل مدارک

 1. اطمینان از داشتن مجوز سفر الکترونیکی یا سفر بدون ویزا برای بازدیدکننده: قبل از اقدام به درخواست مجوز، باید مطمئن شوید که دارای مجوز سفر الکترونیکی هستید.
 2. رعایت شرایط مرتبط با نوع مجوز کار: اگر می‌خواهید مجوز کاری را درخواست کنید، باید شرایط مرتبط با آن را نیز رعایت کنید. این شرایط به نوع مجوز کاری که می‌خواهید درخواست کنید، بستگی دارد.
 3. متقاضیان کلوز ورک پرمیت: در صورت درخواست کلوز ورک پرمیت، کارفرمای شما باید تمام مراحل مورد نیاز برای دریافت این مجوز را تکمیل کرده باشد.
 4. متقاضیان اپن ورک پرمیت: برای درخواست مجوز کار باز، شما باید واجد شرایط آن باشید.
 5. معاینه پزشکی: قبل از ورود به کانادا، ممکن است نیازمند انجام یکسری معاینه‌های پزشکی باشید.

👈برنامه کارگران فصلی کشاورزی: اگر در برنامه کارگران فصلی کشاورزی شرکت می‌کنید، نیازی به POE نیست.

مرحله ۲: پیگیری وضعیت درخواست

 1. وارد صفحه پیگیری وضعیت شوید.
 2. اطلاعات زیر را وارد کنید:
  شناسه منحصر به فرد کاربر (UCI): این شناسه که با حرف “U” شروع می‌شود، در نامه‌های ارسالی از سازمان مهاجرت و پناهندگی کانادا (IRCC) قابل مشاهده است.
  شماره درخواست: شماره درخواستی که هنگام اقدام به درخواست مجوز کار یا سایر برنامه‌ها در سیستم آنلاین IRCC دریافت کرده‌اید را وارد کنید.
 3. اطلاعات را تأیید کنید و بر روی دکمه “ادامه” کلیک کنید.
 4. صفحه‌ای با جزئیات وضعیت درخواست شما نشان داده خواهد شد. از این راه می‌توانید به‌روزرسانی‌ها و جزئیات مربوط به وضعیت درخواست خود را ببینید.
پیگیری وضعیت درخواست

در نهایت، اگر درخواست مجوز کار شما تایید شود، شما یک تأییدیه دریافت خواهید کرد که اعلام می‌کند شما مجاز به کار در کانادا هستید. این نامه را همراه بقیه مدارک خود در سفر به کانادا داشته باشید. این نامه، مجوز کار یا ویزای کار شما نیست، بلکه صرفا تأیید می‌کند که شما مجاز به کار در کانادا هستید.

مواردی که در نامه POE نوشته می‌شود:

 • نوع کاری که می‌توانید انجام دهید.
 • کارفرمایی که می‌توانید برای آن کار کنید.
 • جایی که می‌توانید کار کنید.
 • مدت زمان مجوز کار

دریافت این نامه ممکن است تا ۳۰ روز کاری (حدود ۶ هفته) زمان ببرد.

مدارک لازم برای دریافت ویزای کار کانادا

مدارک موردنیاز برای مهاجرت به کانادا بر اساس روش اقدامی شما متفاوت خواهد بود، اما یکسری نیازمندی‌های عمومی وجود دارد که برای تمامی افراد ضروری است. تهیه کلیه این مدارک در ابتدای کار الزامی نیست و رفته‌رفته با توجه به پیشرفت فرآیند اخذ ویزا، مشاورین ما در ناولتی‌رد شما را در جهت تهیه مدارک لازمه، راهنمایی خواهند کرد. این مدارک عبارتند از:

 • مدارک هویتی مثل پاسپورت، شناسنامه، کارت‌ملی، سند ازدواج و …
 • مدارک سوابق کاری (قراردادها، بیمه‌نامه‌ها و…)
 • مدارک تحصیلی معتبر که معادل‌سازی شده‌اند.
 • مدارک تمکن مالی
 • مدارک مربوط به زبان انگلیسی یا فرانسوی (IELTS، TEF، CELPIP)
 • گواهی عدم سوءسابقه
 • گواهی‌های پزشکی و سلامت
 • رسید پرداخت هزینه‌های مربوط به روند دریافت ویزا
 • POE در صورت نیاز
 • LMIA در صورت نیاز
 • قرارداد با کارفرما در صورت نیاز

در کلیه فرآیند اخذ ویزا، همکاران ما همراه شما هستند و در هر زمان چنانچه دچار مشکلی در تهیه مدارک شدید، می‌توانید با مشاورین ناولتی‌رد ارتباط برقرار کنید و راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.

هزینه ها و مدت زمان اخذ ورک پرمیت کانادا

مقدار پولی که برای مهاجرت به کانادا نیاز دارید به تعداد افراد خانواده شما بستگی دارد. علاوه بر آن، وجوه تسویه حساب، هزینه های پردازش ویزا، جمع آوری مدارک مورد نیاز، آوردن حیوان خانگی هم جزئی از هزینه‌هایی است که باید به آن توجه داشته باشید.

برای اطلاع از هزینه مورد نیاز برای ویزای کار می‌توانید به صفحه‌ای که هر سال توسط اداره مهاجرت کانادا آپدیت می‌شود مراجعه کنید.

همچنین توجه داشته باشید بسته به برنامه‌ای که انتخاب می‌کنید و تعداد همراهان و …، مدت زمان پردازش برای اخذ ویزای کاری کانادا می‌تواند متفاوت باشد.

چنانچه تا اینجای مقاله نتوانسته‌اید بهترین روش اقدام برای دریافت ویزای کاری برای خود را انتخاب کنید، می‌توانید از طریق فرم زیر با ما در ارتباط باشید. کارشناسان ناولتی‌رد آماده هستند که در هر زمان با تسلط کامل نسبت به آخرین اخبار و روش‌های ممکن برای اخذ ویزای کاری، پاسخگوی سولات شما باشند.

بیمه پزشکی و درمانی و حق کارگری در کانادا

باید توجه داشته باشید که قوانین و شرایط بیمه سلامت عمومی در کانادا بسته به استان و منطقه مختلف متفاوت است. لطفاً مطمئن شوید که شما و همراهانتان، حتما زیر نظر یکی از بیمه های سلامتی باشد .

در کانادا، مراقبت‌های بهداشتی به صورت بیمه ارائه می‌شوند و در صورت نیاز به مراقبت پزشکی، هزینه‌های مربوطه توسط بیمه پوشش داده می‌شود.

وضعیت بیمه سلامت در برخی از استان‌ها و مناطق کانادا آورده شده است:

 • آلبرتا: بیمه مراقبت‌های بهداشتی برای ساکنان موقت فراهم است.
 • بریتیش کلمبیا: بیمه‌های متفاوتی در این استان ارائه می‌شود.
 • مانیتوبا: بیمه مراقبت‌های بهداشتی در این استان در دسترس است.
 • نیوبرانزویک: برای بیمه سلامت باید درخواست کارت medicare کنید.
 • نیوفاندلند و لابرادور: برای افراد واجد شرایط، بیمه مراقب‌های پزشکی در دسترس است.
 • مناطق شمال غربی: طرح مراقبت بهداشتی به نام NWT در این مناطق ارائه می‌شود.
 • نوا اسکوشیا: شرایط سخت گیرانه تری برای اخذ بیمه مراقب‌های پزشکی دارد.
 • نوناووت: بیمه مراقبت‌های بهداشتی در این استان قابل گرفتن است.
 • انتاریو: برای کارگران خارجی موقت، طرح بیمه درمانی انتاریو در دسترس است.
 • جزیره پرنس ادوارد: ساکنان جدید می‌توانند برای کارت سلامت PEI درخواست دهند.
 • کبک: باید برای کارت بیمه سلامت درخواست کنید.
 • ساسکاچوان: شرایط خاصی برای اخذ بیمه سلامتی داراست.
 • یوکان: باید برای کارت مراقبت‌های بهداشتی درخواست کنید.

کارفرمای شما باید اطمینان حاصل کند که هنگام ورود به کانادا، شما تحت پوشش بیمه کارگران هستید.

قبل از هر اقدام، شرایط مجوز کار خود را به دقت مطالعه کنید. این مجوز کار، تمام شرایط کار در کانادا را مشخص می‌کند و اگر این شرایط را نداشته باشید، ممکن است از شما خواسته شود که کانادا را ترک کنید.

SIN و دستمزد توافقی

همچنین، در اسرع وقت پس از ورود به کانادا، باید شماره بیمه اجتماعی (SIN) را دریافت کنید. این شماره ۹ رقمی برای کار در کانادا و دسترسی به برنامه‌ها و مزایای دولتی ضروری است. برای درخواست SIN خود، می‌توانید با نزدیکترین دفتر خدماتی کانادا تماس بگیرید.

کارفرمای باید به شما حقوقی توافق کردید را پرداخت کند، اطمینان حاصل کند که محل کار شما ایمن است و همچنین نمی‌تواند پاسپورت یا مجوز کارتان را از شما بگیرد. در کانادا، هر استان و منطقه دارای یک دفتر کاری و استانداردهای کاری مخصوص به خود است که بر قوانین کار و استخدام نظارت می‌کند. آن‌ها می‌توانند در مورد دستمزد منصفانه، ساعات کار، زمان استراحت و شرایط کاری به شما اطلاعات بدهند. شما نیازی به اجازه کارفرمای خود برای تماس با این دفاتر ندارید و همچنین به خاطر مشورت گرفتن از آن‌ها توبیخ یا اخراج نمی‌شوید.

بیشتر مشاغل، تحت پوشش قوانین استانی قرار دارند، اما در یکسری موارد، قوانین کار فدرال اعمال می‌شود که شامل: بانک‌ها، شرکت‌های حمل و نقل بین‌المللی، شرکت‌های مخابراتی و برخی از مشاغل تحت مالکیت و اداره دولت فدرال باشند.

مسکن

کارفرمای شما مجبور نیست به شما مکانی برای زندگی بدهد مگر اینکه شما یک کارگر موقت مزرعه در برنامه کارگر فصلی کشاورزی باشید.

کارفرما می‌تواند برای ارائه وعده های غذایی از دستمزد شما مبلغی کسر کند که این عمل باید حتما در قرارداد ذکر شود.

سلامت و امنیت

همه کارگران در کانادا حق داشتن یک محل کار ایمن و سالم را دارند. قوانینی برای محافظت از کارگران در برابر خطر نیز وجود دارد.

دولت‌های استانی، منطقه‌ای و فدرال هر کدام قوانین و روش‌های خاص خود را برای بررسی مسائل بهداشتی و ایمنی دارند.

کارفرمایتان نمی‌تواند شما را مجبور به انجام کارهای خطرناک کند. کارفرمای شما باید هر خطری را که در محل کار گزارش شده است، بررسی کند. شما حق دارید از انجام کار، تا زمانی که خطر برطرف شده است و مشکل دیگر وجود ندارد، خودداری کنید.

در برخی از استان ها و مناطق، کارفرمایان حق کارگری را به شما نمی‌دهند. اگر چنین است، این موضوع باید به وضوح در قرارداد کاری شما نوشته شود.

LMIA چیست؟

LMIA سندی است که یک کارفرما در کانادا ممکن است قبل از استخدام یک کارگر خارجی به آن نیاز داشته باشد.

برای برخی از مشاغل ، کارفرما باید ثابت کند فردی که می‌خواهد استخدام کند، در کانادا وجود ندارد و نیازمند کارگر خارجی است.

اگر کارفرما به LMIA نیاز دارد، باید برای آن درخواست دهد. هنگامی که یک کارفرما LMIA را دریافت کرد، آنگاه کارگر می‌تواند برای مجوز کار درخواست دهد.

برای درخواست مجوز کار، یک کارگر به :

 • نامه پیشنهاد کار
 • یک قرارداد
 • یک کپی از LMIA، و
 • شماره LMIA

نیاز دارد.

موقعیت: شغل خود را از دست داده‌اید!

اگر زودتر از آخرین روز کاری خود، از کارفرما اخطار کتبی دریافت کنید، این اخطار به منزله اخراج است.

قوانین مربوط به اخطارنامه خاتمه کار نیز توسط هر استان و منطقه تعیین می‌شود.

اگر کارفرمای شما در هنگام اخراج شما از قانون پیروی نمی‌کند، می توانید به اداره کار محلی یا اداره استاندارد کار شکایت کنید. اگر تحت پوشش قرارداد اتحادیه هستید، ممکن است مجبور شوید به جای آن از طریق اتحادیه، شکایت رسمی کنید.

مشاغل موردنیاز کشور کانادا و متوسط حقوق آن‌ها

کشور کانادا به‌عنوان کشوری جوان و در حال توسعه یکی از بزرگترین کشورهای پذیرنده نیروی کاری مهاجر در دنیاست. شاید برایتان جالب باشد اگر اشاره کنیم که از میان ۱۹ میلیون نیروی کاری کشور کانادا، ۲۶ درصد (تقریبا ۴.۵ میلیون نفر) را افراد مهاجری تشکیل می‌دهند که از طریق روش‌های معرفی‌شده در همین نوشته موفق به کسب ویزای کار کانادا شده‌اند.

باید اشاره کرد که باوجود معرفی مشاغل موردنیاز کانادا در این صفحه، همچنان این کشور یکی از بهترین مقصدها برای نیروی کاری فنی و متخصص است، بنابراین چنانچه نتوانستید حرفه و تخصص خود را در ادامه مشاهده کنید، اصلا نا‌امید نشوید و با پشتکار، مسیر کسب ویزای کاری خود را دنبال نمایید. کانادا مشاغل موجود در بازار کار را تحت عنوان «طبقه بندی ملی مشاغل کانادا (National Occupational Classification)» منتشر می‌کند که این لیست بر اساس مواردی مثل وظایف کاری و هدف از استخدام و… به ۶ بخش اصلی تقسیم می‌شود که به هرکدام “TEER” گفته می‌شود و از TEER0 آغاز و به TEER5 منتهی می‌شود.

پیش از این در مقاله‌ای جامع با عنوان «بررسی طبقه‌بندی ملی مشاغل کانادا» صفرتاصد این سیستم را بررسی کرده‌ایم که با مطالعه آن می‌توانید متوجه سطح تخصص خود شوید و تفاوت‌های میان سطوح مختلف شغلی در کانادا را به درستی درک کنید؛ اما در این قسمت تصمیم داریم که به بررسی حوزه‌های پر رونق کاری در کانادا بپردازیم.

بیشترین نیاز نیروی کاری کانادا در سال ۲۰۲۳ در چه حوزه‌هایی است؟

ردیفشغلمیانگین درآمد در هر سال
۱پرستار$۷۰,۹۷۵
۲توسعه دهنده وب$۷۲,۶۲۷
۳مهندس الکترونیک$۹۱,۸۳۲
۴راننده کامیون$۴۶,۸۲۸
۵دامپزشک$۹۵,۸۰۴
۶داروساز$۸۹,۳۱۴
۷حسابدار$۵۶,۲۵۷
منبع: canadim.com

سخن پایانی

همانطور که بارها در طول این مقاله اشاره کردیم، روش‌های مختلف بسیاری برای اخذ ویزای کار کانادا و سکونت در این کشور وجود دارد. تقریبا می‌توان گفت که هر فردی با تلاش و کوشش مستمر و تقویت نقاط ضعف خود در زمینه‌های کاری، تخصصی و زبان خارجه، می‌تواند کاندیدای مناسبی برای اخذ ویزای کار کانادا باشد.

در سال‌های اخیر، کشور کانادا سرمایه‌گذاری بسیاری بر روی توسعه مشاغل و صنعت خود نموده است و در کنار این موارد تصمیم دارد که بهترین نیروهای کار از سرتاسر جهان را در کشور خود بپذیرد.

چنانچه با خواندن این نوشته همچنان سوالاتی در رابطه با نحوه دریافت ویزای کار کانادا و چگونگی آغاز این فرآیند دارید؛ می‌توانید سوال خود را از طریق بخش ارسال نظرات در پایین این صفحه با ما در میان بگذارید و یا با همکاران ما در بخش پشتیبانی تماس بگیرید. ما در تیم ناولتی‌ رد، همواره آماده پاسخگویی به شما کاربران عزیز هستیم.

امیدواریم همراه بعدی ما در کانادا شما باشید :‌)

فایل صوتی دکتر امید رضایی – راهنمای ویزای کار

سوالات پر تکرار

Open work permit چیست؟

این نوع از ویزای کار به شما اجازه کار آزادانه را می‌دهد و می‌توانید بدون هیچ محدودیتی برای هر کارفرمایی کار کنید.

پیشنهاد شغلی در زمینه مهاجرت کاری به کانادا چیست؟

یکی از روش های مهاجرت کاری به کانادا داشتن یک پیشنهاد شغلی یا جاب آفر از یک کارفرمای قانونی کانادایی است.

آیا انواع مختلفی از پیشنهادهای کاری وجود دارد که یک کارفرمای کانادایی می تواند ارائه دهد؟

بله اساساً دو نوع پیشنهاد شغلی برای ارائه از یک کارفرمای معتبر کانادایی وجود دارد.

 • پیشنهاد شغلی موقت: پیشنهاد استخدام کانادایی است که برای یک دوره زمانی خاص شش ماهه، یک ساله و غیره ارائه می‌شود.
 • پیشنهاد کار دائمی: به پیشنهاد استخدام کانادایی گفته می شود که برای مدت نامشخصی ارائه می شود.

آیا می توان با مجوز کار موقت به اقامت دائم کانادا فکر کرد؟

بله.

اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC، سابقاً CIC) این امکان را فراهم کرده که متقاضی بتواند به طور موقت در کانادا کار کند و پس از آن اقامت و کار دائمی در کانادا داشته باشد.

مزایای دریافت پیشنهاد کار دائمی از یک کارفرمای کانادایی چیست؟

تحت برنامه اکسپرس انتری، نامزدهایی که موفق به دریافت پیشنهاد شغلی با پشتیبانی از ارزیابی تاثیر بازار کار (LMIA) می شوند، بسته به موقعیت پیشنهادی، ۵۰ تا ۲۰۰ امتیاز اضافی تحت سیستم رتبه بندی جامع (CRS) دریافت می کنند.

مزایای دریافت یک پیشنهاد شغلی موقت از یک کارفرمای کانادایی چیست؟

مزایای قابل توجهی برای دریافت یک پیشنهاد شغلی موقت کانادا وجود دارد:

 • پیشنهاد شغلی نقطه شروع برای دریافت مجوز کار موقت است.
 • ورود به کانادا با مجوز کار سریعترین راه برای ورود به کانادا و کار در این کشور است.
 • فرآیند درخواست مجوز کار معمولا سریع تر انجام میشود.
 • کارفرمای کانادایی دارنده مجوز کار در کانادا می تواند به فرد متقاضی یک شغل دائمی و تمام وقت با مدت نامعین پیشنهاد دهد و این پیشنهاد به عنوان شغل منظم در کانادا تحت کلاس کارگر ماهر فدرال در نظر گرفته می شود.

برای چه مدت می توان مجوز کار صادر کرد و آیا می توان آن را تمدید کرد؟

زمان مجوز کار کاملاً به ماهیت شغل در کانادا و دسته مجوز کاری که متقاضی درخواست داده است بستگی دارد.

مجوزهای کار را می توان از داخل کانادا تمدید کرد، اما برخی از مجوزهای مدت زمان دارند.

چه کسانی برای کار در کانادا به مجوز کار معتبر نیاز دارند؟

به طور کلی، افرادی که شهروند یا مقیم دائم کانادا نیستند، برای کار در این کشور نیاز به مجوز کار معتبر دارند.

با این حال، کارگران خارجی می توانند در برخی از مشاغل بدون مجوز کار در کانادا مشغول به کار شوند.

ویزای کار کانادا چندساله است؟

بر اساس تجربه می‌توان گفت که ویزاهای کاری کانادا میانگین مدت ۱ الی ۲ ساله دارند و حداکثر اعتبار آن‌ها ۴ سال است.

آیا می‌توان با استفاده از ویزای توریستی در کانادا کار کرد؟

متاسفانه خیر، چنانچه توانسته‌اید با استفاده از ویزای توریستی وارد کانادا شوید، می‌توانید اقدام به «تبدیل ویزای توریستی به ویزای کاری» نمایید.

میزان تمکن مالی لازم برای دریافت ویزا کاری کانادا چقدر است؟

میزان تمکن مالی لازم برای هر روش اقدام متفاوت است و برای دریافت راهنمایی در این رابطه می‌توانید با مشاورین ناولتی‌رد در تماس باشید.

آیا همسر و فرزاندان فردی که ویزای کار موقت دارند هم می‌توانند همراه او به کانادا بیایند؟

بله، همسر و فرزندان فردی که ویزای کار موقت دارند، می توانند او را در کانادا همراهی کنند. در بیشتر موارد، افراد دارای ویزای کار موقت، برای همسران خود درخواست ویزای کار آزاد می‌دهند و برای فرزندان خود درخواست ویزای تحصیلی می‌دهند تا بتوانند در مدارس کانادا تحصیل کنند.

قدم اول مهاجرت به کانادا

یکی از مهمترین مراحل مهاجرت به کانادا انتخاب یک روش اصولی است. زمانی می‌شود یک انتخاب درست و اصولی داشت که اطلاعات کافی و صحیح در این‌باره داشته باشید. برای به دست آوردن اطلاعات اصولی و درست و صرفه‌جویی در زمان، هزینه و انرژی و به حداقل رساندن ریسک‌های مهاجرت می‌توانید از تیم مشاوره و توسعه کسب و کار ناولتی‌رد کمک بگیرید.

14 پاسخ

  1. سلام دوست عزیز
   بله یکی از راه های مهاجرت، مهاجرت کاری است. برای اطلاع بیشتر از اینکه برنامه مهاجرتی مناسب شما چیست میتوانید با مشاوران ما در ارتباط باشید.

 1. این مقاله بسیار جامع و مفید است و به عنوان یک راهنمای کامل برای افرادی که به دنبال مهاجرت به کانادا هستند، عالی عنوان شده است.

 2. در مورد مدارک لازم برای دریافت ویزای کار کانادا ، هزینه‌ها و مدت زمان اخذ ورک پرمیت کانادا، مقاله به شکل کامل و جامع به این موضوعات پرداخته است. این اطلاعات برای افرادی که در مراحل ابتدایی مهاجرت به کانادا هستند بسیار مفید و راهنمایی‌کننده خواهد بود

  1. سلام دوست عزیز
   بله!
   از طریق جاب آفر آشپزی به راحتی می‌تونید مهاجرت کنید.
   برای دریافت مشاوره رایگان روی این لینک کلیک کنید و فرم ارزیابی وبسایتمون رو پر کنید.

در این قسمت می‌توانید سوالات خود را مطرح نمایید. در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهیم بود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

آخرین اخبار