انواع حساب بانکی کانادا

سیستم بانکی کانادا در نگاه اول ممکن است پیچیده به نظر برسد، اما وقتی با ساز و کار آن آشنا شوید یک سیستم منطقی و بر روی اصول است. در این مقاله تلاش می کنیم آن را بهتر درک کنید تا بتوانید انتخاب های آگاهانه ای در مورد گرفتن وام یا سرمایه گذاری و پس انداز خود داشته باشید.

زمان تخمینی مطالعه: ۸ دقیقه

در این مقاله این موارد را بررسی کرده ایم:

واحد پول کانادا چیست؟

واحد پول رسمی کانادا دلار کانادا است. نماد ارز آن $ و کد بین المللی آن CAD است. اگر قصد دارید به کانادا سفر کنید، بهتر است از قبل مقداری دلار کانادا در اختیار داشته باشید و حتما به نرخ ارز و هزینه های صرافی توجه کنید. کانادایی ها کمتر از پول نقد استفاده می کنند و ترجیح می دهند با کارت های نقدی، کارت های اعتباری یا برنامه های تلفن همراه پرداخت های خود را انجام دهند اما در صورت نیاز می توانید پول نقد کانادایی را از یک موسسه مالی، دفتر صرافی یا دستگاه خودپرداز دریافت کنید.

در مورد حساب های بانکی در کانادا چه چیزهایی باید بدانم؟

برای تراکنش های روزانه خود باید یک حساب بانکی در کانادا داشته باشید. همه حساب ها به شما امکان واریز و برداشت پول را می دهند، اما برخی از حساب ها خدمات بیشتری مثل خرید، تراکنش و پرداخت قبوض و همچنین نوشتن چک را در اختیار شما می گذارند. با یک حساب بانکی، شما همیشه به پول خود دسترسی دارید و می توانید مستقیماً به حساب خود پول واریز کنید و به راحتی دارایی های خود را مدیریت کنید.

انواع مختلف حساب های بانکی:

حساب های بانکی انواع مختلفی دارند که دو نوع اصلی آن عبارتند از حساب های چک و حساب های پس انداز. شما می توانید با استفاده از کارت نقدی خود به هردوی آن ها دسترسی داشته باشید.

یک حساب چک به شما امکان می دهد چندین تراکنش مانند واریز و برداشت وجه را انجام دهید و در یک حساب پس انداز می توانید پولی را که برای هزینه های روزانه نیاز ندارید ذخیره کنید و از آن برای برای ایجاد یک صندوق اضطراری استفاده کنید.

افتتاح حساب بانکی در کانادا

افتتاح حساب بانکی در کانادا به راحتی صورت می گیرد، چه در خارج از کانادا سکونت داشته باشید چه مقیم آنجا باشید، به راحتی می توانید در بانک های آن حساب باز کنید. کافیست در برخی موسسات مالی، مثل بانک ملی کانادا، یک حساب آنلاین باز کنید و با استفاده از پاسپورت معتبر یا مدرک شهروندی و مهاجرت کانادا برای تکمیل فرآیند به شعبه مراجعه کنید.

پس از افتتاح حساب می توانید بهترین نوع حساب را برای برطرف کردن نیاز خود انتخاب کنید. مثلا اگر تراکنش های زیادی انجام می دهید، ممکن است حسابی با تراکنش های نامحدود نیاز داشته باشید، یا اگر تراکنش های زیادی انجام نمی دهید، حسابی با کارمزد ماهانه کمتر انتخاب کنید.

تفاوت کارت اعتباری و کارت نقدی چیست؟

کارت نقدی توسط موسسه مالی شما صادر می شود تا با استفاده از آن بتوانید به حساب های بانکی خود دسترسی داشته باشید، پول نقد برداشت کنید و خریدهایی انجام دهید که به طور خودکار از حساب انتخاب شده، برداشت می شوند.

کارت اعتباری ابزاری برای پرداخت است که توسط موسسه مالی شما صادر می‌شود و به شما امکان می‌دهد در محدوده اعتبار خود تراکنش‌هایی انجام دهید و آن‌ها را ظرف چند روز بازپرداخت کنید. از جمله امکاناتی که یک کارت اعتباری در اختیار شما می گذارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. اقدامات محافظتی ویژه در برابر کلاهبرداری ها و جلوگیری از مسدود شدن تراکنش ها
 2. خرید بیمه (از جمله پوشش در برابر سرقت)، ضمانت‌های تمدید شده و برنامه‌های پاداشی، دریافت کارت های هدیه یا تخفیف های مسافرتی.
 3. ساخت سابقه اعتباری برای اطلاع نهاد های مختلف از عادات پرداخت شما، مانند پرداخت موجودی ماهانه.
 4. بهبود امتیازاعتباری خود برای دریافت وام های مسکن با نرخ سود کمتر.
 5. دریافت پیش پرداخت نقدی برای موارد ضروری و بازپرداخت آن همراه با سود روزشمار

خط اعتباری چیست؟

 برای داشتن یک خط اعتباری، باید به موسسه بانکی خود درخواست دهید. داشتن خط اعتباری به شما امکان می دهد تا از مؤسسه خود پول قرض کنید که باید با بهره آن را پس بدهید. به طور کلی، نرخ بهره در یک خط اعتباری کمتر از سایر وام هاست. از این خط اعتباری می توانید برای اتفاقات پیش بینی نشده، انجام پروژه‌ها یا پوشش پرداخت‌ های با نرخ بهره بالاتر استفاده کنید.

چگونه وام مسکن دریافت می کنید؟

هنگام خرید خانه، احتمالاً برای تأمین مالی آن به وام مسکن نیاز خواهید داشت. برای یافتن بهترین راه حل برای خود بهتر است با یک کارگزار وام مسکن یا یک مشاور شعبه مشورت کنید تا در مورد برنامه هایی که موسسه مالی شما ارائه می دهد اطلاع یابید.

توجه داشته باشید که برای خرید ملک در کانادا به حداقل پیش پرداخت بر اساس قیمت خانه نیاز دارید. علاوه بر این، اگر می خواهید خانه ای با پیش پرداخت کمتر از ۲۰ درصد بخرید، به بیمه وام مسکن نیاز دارید. مبلغ حق بیمه شما بر اساس پیش پرداخت شما محاسبه می شود.

از چه محصولات مالی می توانید برای افزایش پس انداز خود در کانادا استفاده کنید؟

پس انداز کردن یک عادت خوب است که می توان از آن برای ساختن یک صندوق اضطراری، پس انداز پول برای بازنشستگی، سفر یا انجام بازسازی یا پروژه های دیگر استفاده کرد. مشاوران مالی بانک ها به شما کمک می کنند تا بهترین برنامه پس انداز را انتخاب کنید و قوانین و محدودیت های آن ها را بدانید تا مالیات کمتری بپردازید و از سود بیشتری برخوردار شوید.

RRSP برای بازنشستگی شما

یکی از محبوب ترین محصولات مالی، طرح پس انداز بازنشستگی ثبت شده (RRSP) است. هدف این طرح، ایجاد یک صندوق برای دوران بازنشستگی است. شما می توانید درصد مشخصی از درآمد سالانه خود را به RRSP خود واریز کنید. این مبلغ از درآمد مشمول مالیات سالانه شما کسر می شود، به این معنی که مالیات بر درآمد کمتری می پردازید و سود به دست آمده شما مشمول مالیات نمی شود.

TFSA برای پروژه های کوتاه مدت شما

TFSA یک حساب پس انداز معاف از مالیات است که می توانید پول خود را به آن واریز کنید و در موقع نیاز، از آن برداشت کنید. سودی که از این نوع سپرده به دست می آورید مشمول مالیات نیست.

RESP برای آموزش فرزندان شما

(RESP) یک طرح پس انداز تحصیلی ثبت شده برای تأمین مالی تحصیلات پس از دبیرستان فرزندان است. این طرح به شما امکان می دهد تا بدون مالیات پول پس انداز کنید و از دولت فدرال و کبک کمک هزینه دریافت کنید.

نتیجه:

به طور خلاصه، سیستم بانکی کانادا شبکه ای از موسسات، خدمات و برنامه هایی است که تمامی نیازهای مالی شما را تحت پوشش قرار می دهد. این سیستم به شما یاد می دهد که چگونه خریدها و تراکنش های روزانه و با محدودیت کمتر داشته باشید، چگونه پس انداز کنید و از آن در چه زمینه هایی استفاده کنید، چگونه وام مسکن دریافت کنید و از چه سپرده هایی با چه میزان سودی استفاده کنید تا از ارزش پول شما کاسته نشود.

سؤالات متداول

 1. چطور می توان در کانادا حساب باز کرد؟
  برای این کار باید در یکی از مؤسسات مالی یا بانک های کانادا که قصد دارید در آن حساب داشته باشید، به صورت اینترنتی ثبت نام و فرم های مربوطه را پر کنید و بعد از آن به یکی از شعب بانک مراجعه کنید تا ادامه فرآیند افتتاح حساب شما انجام شود.
 2. به عنوان یک مهاجر چطور می توان از خدمات بانکی کانادا استفاده کرد؟
  فرقی نمی کند. چه اقامت و شهروندی کانادا را داشته باشید چه موقت در آنجا ساکن باشید می توانید از تمام خدمات بانکی این کشور مثل شهروندان کانادایی استفاده کنید.
 3. مدارک لازم برای افتتاح حساب در کانادا چیست؟
  پاسپورت یا مدارک شهروندی کانادا را که در اختیار داشته باشید می توانید در همه بانک های کانادا حساب باز کنید.
 4. چه نوع حساب های بانکی در کانادا وجود دارد؟
  دو نوع اصلی آن حساب بانکی چک و حساب پس انداز است.
 5. چگونه می توان در کانادا پول پس انداز کرد؟
  اگر بخواهید مازاد درآمد خود را در کانادا ذخیره کنید می توانید از یک حساب از نوع پس انداز استفاده کنید. به سود حاصل از این حساب ها مالیات تعلق نمی گیرد.

قدم اول مهاجرت به کانادا

یکی از مهمترین مراحل مهاجرت به کانادا انتخاب یک روش اصولی است. زمانی می‌شود یک انتخاب درست و اصولی داشت که اطلاعات کافی و صحیح در این‌باره داشته باشید. برای به دست آوردن اطلاعات اصولی و درست و صرفه‌جویی در زمان، هزینه و انرژی و به حداقل رساندن ریسک‌های مهاجرت می‌توانید از تیم مشاوره و توسعه کسب و کار ناولتی‌رد کمک بگیرید.

در این قسمت می‌توانید سوالات خود را مطرح نمایید. در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهیم بود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

آخرین اخبار