ارزیابی مدرک تحصیلی (ECA) چیست؟

ارزیابی مدرک تحصیلی یا (Educational Credential Assessment) به منظور بررسی و تأیید مدارک تحصیلی افراد خارجی صورت می گیرد که قصد مهاجرت به کشور کانادا را دارند. هرگونه مدرک تحصیلی و گواهی که توسط فرد متقاضی ارائه می شود توسط کشور کانادا بررسی می شود تا صحت اعتبار مدارک مشخص شود و نیز با مدارک تحصیلی معتبر در کشور کانادا معادل سازی شود.

ECA انواع مختلفی دارد. افراد متقاضی مهاجرت باید متناسب با مقاصد مهاجرتی خود ECA های متفاوتی ارائه کنند. در این مقاله با انواع ECA های مورد قبول کشور کانادا و همچنین ECA های مورد نیاز برای مقاصد مختلف مهاجرتی آشنا خواهیم شد.

زمان تخمینی مطالعه: ۷ دقیقه

فهرست مطالب:

ارزیابی مدرک تحصیلی (ECA)

ارزیابی مدرک تحصیلی (ECA) در کانادا به معنی بررسی، تایید و معادل سازی مدارکی است که توسط شما به عنوان فرد متقاضی مهاجرت برای این کشور ارسال می شود.

ارزیابی مدرک تحصیلی (ECA) وقتی صورت می گیرد که شما مدارک تحصیلی یا گواهی های خود را برای رسیدگی به درخواست مهاجرتتان به این کشور ارسال می کنید. اداره مهاجرت، شهروندی و پناهندگی کانادا وظیفه دارد تا تمامی مدارک ارائه شده توسط متقاضیان مهاجرت را بررسی و صحت آن ها را تایید کند و در صورت لزوم، معادل کانادایی آن مدارک را معرفی کند.

شماره مرجع و گزارش ECA

وقتی مدارک تحصیلی شما بررسی و صحت آن ها تشخیص داده شود به شما گزارش و شماره مرجع ECA را تحویل می دهند که شماره مرجع ECA باید در نمایه درخواست مهاجرت شما ثبت شود. برای مثال اگر از طریق برنامه اکسپرس اینتری برای مهاجرت اقدام می کنید باید شماره مرجع گزارش ECA خود را درون پروفایل اکسپرس اینتری خود ثبت کنید.

گزارش ECA ای که از ارزیابی مدرک تحصیلی شما به دست آمده است ممکن است بتواند در یافتن شغلی که به دنبال آن هستید به شما کمک کند، اما تضمینی وجود ندارد که حتما شغلی در سطح یا رشته ی خود پیدا کنید.

چه کسانی نیاز به ارزیابی مدرک تحصیلی دارند

افرادی نیاز به ارزیابی مدرک تحصیلی خود دارند که قصد دارند در کانادا به ادامه تحصیل بپردازند یا متقاضی اصلی برنامه های مربوط به جذب متخصصین و افراد ماهر ( اکسپرس اینتری) هستند.

افراد متخصصی که قصد دارند به عنوان نیروی کار ماهر و با سابقه به کانادا مهاجرت کنند و دارای مدارک تحصیلی، گواهی و رتبه های علمی معتبر هستند قطعا ارزیابی و معادل سازی مدارک آن ها برای فدرال و دولت کانادا بسیار مهم است. چرا که این نیروها در بخش های مهم و تخصصی مثل بیمارستان ها، صنایع و مراکز مهم تجاری به کار گرفته می شوند.

علاوه بر آن کسانی که کانادا را برای مهاجرت تحصیلی انتخاب می کنند باید مدارک تحصیلی خود را برای ارزیابی به این کشور ارسال کنند. کانادا قبل از اینکه برای افراد ویزای تحصیلی صادر کند معادل کانادایی مدارک تحصیلی آن ها را از مقاطع دبیرستان تا دانشگاه معرفی می کند. اگر مدارک فرد متقاضی برای کشور کانادا معتبر بود و امکان معادل سازی آن وجود داشت به او اجازه ادامه تحصیل در این کشور داده می شود.  

مدارکی که مورد ارزیابی قرار می گیرند

ارزیابی مدارک هر مقطع تحصیلی امتیاز مربوط به خودش را دارد اما در اکثر مواقع فقط ارزیابی آخرین مدرک تحصیلی مود نیاز است. برای مثال اگر آخرین مدرک تحصیلی شما کارشناسی ارشد باشد فقط به ارزیابی مدرک تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد خود نیاز دارید.

اگر بخواهید از ارزیابی مدرک تحصیلی خود امتیاز بیشتری کسب کنید می توانید همه مدارک تحصیلی خود را که بیش از ۳ سال از تاریخ اخذ آن ها گذشته است مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید.

معتبر نبودن مدارک تحصیلی

اگر مدارک تحصیلی شما برای کشور کانادا معتبر نبود یا با مدارک تحصیلی موجود در کشور کانادا برابری نکرد بهتر است مدارک مربوط به تحصیلات دوره دبیرستان و متوسطه خود را برای ارزیابی ارسال کنید. به این کار استفاده از اعتبار ثانویه گفته می شود. اعتبار ثانویه به شما امکان می دهد تا برای تکمیل کردن تحصیلات دبیرستان خود به کانادا مهاجرت کنید.

چه کسی مدارک تحصیلی شما را ارزیابی می کند

ارزیابی مدرک تحصیلی شما توسط یک سازمان یا یک نهاد حرفه ای که توسط اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) معرفی می شود؛ صورت می گیرد. این نهاد و سازمان ها مرتبط با تخصص شما انتخاب می شوند و تعیین می کنند که میزان تحصیلات شما در کانادا چقدر است.

نهادها و سازمان های معرفی شده به شما توضیح خواهند داد که چگونه مدارک خود را برای ارزیابی ارسال کنید و بررسی آن ها چه هزینه ای به همراه دارد. اما اگر قصد دارید برای یک کارفرمای بزرگ یا یک فرصت شغلی از پیش تعیین شده کار کنید، ممکن است لازم باشد ارزیابی مدارک خود را توسط سازمانی که کارفرمایتان معرفی می کند انجام دهید.

سازمان های تعیین شده برای ارزیابی مدارک تحصیلی

سازمان هایی که توسط اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا به عنوان سازمان های معتبر برای ارزیابی مدرک تحصیلی متقاضیان معرفی شده اند به شرح زیر است:

 1. سرویس آموزش تطبیقی – دانشکده مطالعات مداوم دانشگاه تورنتو
 2. خدمات بین المللی ارزیابی اعتبار کانادا
 3. خدمات آموزشی جهانی
 4. خدمات ارزیابی صلاحیت های بین المللی (IQAS)
 5. خدمات ارزیابی اعتبار بین المللی – موسسه فناوری بریتیش کلمبیا
 6. شورای پزشکی کانادا
 7. هیئت بررسی داروسازی کانادا

این سازمان ها بین سال های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ به عنوان مراکز معتبر برای ارزیابی مدرک تحصیلی متقاضیان معرفی شدند که تا کنون به فعالیت خود در این زمینه ادامه می دهند.  

همچنین اگر مدارک شما توسط این سازمان ها رد شود شما امتیاز مربوط به ارزیابی و تایید مدرک تحصیلی را از دست خواهید داد.

نتیجه گیری

ارزیابی مدرک تحصیلی یا (ECA) یکی از مراحل مهم در روند مهاجرت است. همه افرادی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند و می خواهند از برنامه های متنوع این کشور استفاده کنند، باید مدارک تحصیلی و گواهی های حرفه ای خود را برای بررسی و ارزیابی در اختیار کشور کانادا قرار دهند.

اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا سازمان ها و نهادهایی را معرفی می کند که وظیفه دارند مدارک متقاضیان را بررسی کنند و صحت آن را تشخیص دهند. این سازمان ها معادل هایی برای مدارک ارائه شده معرفی می کنند که در کشور کانادا اعتبار دارد.

سؤالات متداول

 1. ارزیابی مدرک تحصیلی چیست؟
  ارزیابی مدرک تحصیلی به معنی بررسی و معادل سازی مدارک تحصیلی و گواهی هایی است که فرد برای مهاجرت به کشور کانادا ارسال می کند.
 2. ارزیابی مدرک تحصیلی چگونه انجام می شود؟
  ارزیابی مدرک تحصیلی توسط سازمان ها، مراکز و نهادهایی انجام می شود که اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا معرفی می کند.
 3. چه سازمان هایی وظیفه ارزیابی مدرک تحصیلی را دارند؟
  در هر حوزه و هر بخش تحصیلی، فنی و تخصصی سازمان و نهاد مربوط به آن بخش مدارک تحصیلی متقاضیان را بررسی می کنند. مثلا مدارک و گواهی های مربوط به بخش داروسازی را هیئت بررسی داروسازی کانادا بررسی می کنند.
 4. چگونه باید با نهادها و سازمان های ارزیابی مدرک تحصیلی ارتباط برقرار کرد؟
  پس از اینکه اداره مهاجرت کانادا، سازمان ها و نهادهای مربوط به ارزیابی مدرک تحصیلی را به شما معرفی کرد باید با سازمان مربوطه مکاتبه کنید و مدارک خود را برای ارزیابی در اختیار آن ها قرار دهید.
 5. ارزیابی مدرک تحصیلی هزینه دارد؟
  بله هر سازمان یا نهادی که مدارک متقاضیان را بررسی می کند هزینه ای به عنوان حق ارزیابی از فرد دریافت خواهد کرد.

قدم اول مهاجرت به کانادا

یکی از مهمترین مراحل مهاجرت به کانادا انتخاب یک روش اصولی است. زمانی می‌شود یک انتخاب درست و اصولی داشت که اطلاعات کافی و صحیح در این‌باره داشته باشید. برای به دست آوردن اطلاعات اصولی و درست و صرفه‌جویی در زمان، هزینه و انرژی و به حداقل رساندن ریسک‌های مهاجرت می‌توانید از تیم مشاوره و توسعه کسب و کار ناولتی‌رد کمک بگیرید.

در این قسمت می‌توانید سوالات خود را مطرح نمایید. در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهیم بود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

آخرین اخبار