تفاوت های حقوقی ویزای موقت، ویزای دائم و شهروندی کانادا ۲۰۲۳

همه افرادی که به کانادا مهاجرت می کنند یا قصد مهاجرت به این کشور را دارند علاقه مند به دریافت شهروندی کانادا هستند تا بتوانند از همه ی امکانات و امتیازهای شهروندی این کشور بهره مند شوند و همینطور دردسرها و جریانات مربوط به اقامت آن ها پایان بیابد. اما اغلب سؤالی که برای افراد پیش می آید این است که تفاوت بین اقامت موقت، اقامت دائم و شهروندی کانادا چیست و چگونه می توانند اقامت خود را به شهروندی تبدیل کنند. در این مقاله به تفاوت بین این سه مقوله می پردازیم و هر یک را به طور جداگانه توضیح می دهیم.

زمان تخمینی مطالعه: ۷ دقیقه

در این مقاله این موارد را بررسی کرده ایم:

شهروندی کانادا:

دریافت شهروندی کانادا بسیار وسوسه انگیز است و اغلب مهاجران یا مهاجران احتمالی کانادا را به خود علاقه مند کرده است. برای دریافت شهروندی کانادا ۵ شرطی که در زیر به آن ها اشاره می کنیم لازم است:

 1. فرد باید مقیم دائم کانادا باشد.
 2. از ۵ سال گذشته ۳ سال آن را در کانادا زندگی کرده باشد
 3. در صورت نیاز مالیات خود را ثبت کرده باشد
 4. در آزمون شهروندی نمره قبولی کسب کند
 5. مهارت های زبانی خود را ثابت کند

 در صورت اخذ شهروندی کانادا، فرد تماماً تبدیل به یک شهروند کانادایی خواهد شد و از همه حقوق شهروندی، رفاهی، بهداشتی و امنیتی این کشور برخوردار است. تنها عاملی که می تواند شهروندی این کشور را از متقاضی سلب کند داشتن سابقه جرم در داخل یا خارج از خاک کانادا است. یعنی اگر فردی که مقیم کانادا است دارای سوء پیشینه باشد، حتی اگر ۵ سال از مدت اقامتش در این کشور گذشته باشد باز هم ممکن است نتواند شهروندی این کشور را به دست آورد. در چنین مواقعی پیشنهاد می شود فرد با یک افسر پلیس یا مشاور مهاجرتی معتبر مشورت کند.

اقامت دائم کانادا:

مقیم دائم به شخصی گفته می شود که با مهاجرت به کانادا به او اقامت دائم داده شده است اما شهروند کانادا نیست. ساکنان دائم شهروندان کشورهای دیگر هستند که به کانادا مهاجرت کرده اند. اقامت دائم اغلب به مهاجرانی داده می شود که قبلا به صورت موقت در کانادا ساکن بوده اند. آن ها می توانند پس از چند سال سکونت در کانادا به اداره مهاجرت درخواست دهند تا وضعیت اقامتشان به دائم تغییر کند.

پس از تغییر وضعیت اقامت موقت به دائم، به فرد کارت اقامت دائم PR داده می شود. کارت PR برای نشان دادن وضعیت اقامت دائم به شهروند جدید در کانادا داده می شود که باید همراه خود داشته باشد و اگر به خارج از کانادا سفر می کند برای ورود مجدد به کشور کانادا باید همراه با پاسپورت کارت PR خود را نیز ارائه کند.

اقامت دائم کانادا برای مهاجر امکاناتی به همراه می آورد از جمله:

 1. بیشترین مزایای اجتماعی که شهروندان کانادایی دریافت می کنند، مثل پوشش مراقبت های بهداشتی
 2. زندگی، کار یا تحصیل در هر نقطه از کانادا
 3. درخواست شهروندی کانادا
 4. حفاظت تحت قوانین کانادا و منشور حقوق و آزادی های کانادا
 5. شخص باید مالیات بپردازد و به تمام قوانین کانادا در سطوح فدرال، استانی و شهری احترام بگذارد.

   فعالیت های اجتماعی یا سیاسی نیز وجود دارد که مقیم دائم کانادا اجازه انجام آن ها را ندارد:
  ۱-  رای دادن یا نامزدی برای مناصب سیاسی
 6. برخی از مشاغلی که نیاز به مجوز امنیتی سطح بالا دارند.

در صورت انقضای تاریخ کارت PR اقامت دائم فرد منقضی نمی شود و همچنان مقیم دائم کانادا محسوب می شود. اقامت دائم فقط در صورتی از بین می رود که مراحل رسمی توسط فرد طی شده باشد و یک قاضی رأی به سلب اقامت دائم داده باشد و یا اینکه خود شخص به صورت رسمی درخواست دهد که دیگر تمایلی به داشتن اقامت دائم این کشور ندارد.

اقامت موقت:

اقامت موقت برای افرادی است که به صورت موقت و به منظور خاصی در کانادا حضور دارند مانند دانشجویان، کارگران خارجی و… که مقیم دائمی نیستند. این افراد می توانند پس از پایان مدت اقامت موقتشان درخواست تمدید یا تغییر اقامت خود را داشته باشند. اداره مهاجرت درخواست آن ها را بررسی می کند و اگر شرایط آن ها را تأیید کند اقامتشان تمدید می شود یا نوع آن به اقامت دائم تغییر می دهد.

نتیجه گیری:

دریافت شهروندی کانادا برای اتباع خارجی درصورتی ممکن است که قبل از آن به مدت طولانی در کانادا زندگی کرده باشند. شهروندی کانادا برای افرادی است که قبلا به صورت موقت و پس از آن به صورت دائم در کانادا زندگی کرده اند. در بین مهاجران و اتباع خارجی تنها فردی می تواند به شهروندی کانادا دست پیدا کند که حداقل پنج سال از اقامت دائم او در کانادا گذشته باشد.

به طور کلی اقامت موقت، اقامت دائم و در نهایت اخذ شهروندی کانادا پیش نیاز یکدیگر هستند و فرد با هرکدام از برنامه های مهاجرتی که به کانادا سفر کرده است درصورتی که شرایط لازم را داشته باشد می تواند پس از چند سال شهروندی کانادا را به دست آورد.

پیشنهاد می کنیم برای مهاجرت به کانادا اولین گام را برداشته و با پر کردن فرم ارزیابی ناولتی رد از مشاوره رایگان کارشناسان ما بهره مند شوید.

سؤالات متداول

 1. دریافت شهروندی کانادا چگونه است؟
  شهروندی کانادا به مهاجرانی داده می شود که پیش از این به مدت ۵ سال یا بیشتر به عنوان شهروندی با اقامت دائم در کانادا زندگی کرده باشد.
 2. فرق اقامت دائم با شهروندی کانادا چیست؟
  هر کدام از این دو مزایا و امتیازاتی با خود برای فرد مهاجر به همراه دارد با این تفاوت که شهروند دائم حق رأی دادن یا مشارکت در برخی امور سیاسی را ندارد و در انجام برخی کارها با محدودیت مواجه است.
 3. اقامت موقت به درد چه کسانی می خورد؟
  همه ی افرادی که برای کار، تحصیل یا به عنوان توریست به کانادا سفر می کنند و در کل به منظور موقت و در مدت زمان مشخصی در این کشور اقامت دارند به آن ها مجوز اقامت موقت داده می شود.
 4. چگونه می توان اقامت موقت را به دائم تبدیل کرد؟
  همه ی افرادی که با مجوز موقت در کانادا اقامت دارند می توانند پیش از انقضای مهلت حضور خود درخواست دهند تا اقامت آن ها از حالت موقت به دائم تبدیل شود یا حتی اقامت موقت آن ها تمدید شود. بررسی و تصمیم گیری درباره تبدیل اقامت موقت به دائم بر عهده اداره مهاجرت این کشور است.
 5. کارت PR چیست؟
  کسانی که توانسته اند اقامت دائم کانادا را دریافت کنند کارتی به اسم کارت PR به آن ها داده می شود. این کارت نشان دهنده وضعیت اقامت دائم شهروند است. با این کارت فرد به اغلب خدمات اجتماعی و رفاهی که شهروندان عادی از آن استفاده می کنند دسترسی دارد.

قدم اول مهاجرت به کانادا

یکی از مهمترین مراحل مهاجرت به کانادا انتخاب یک روش اصولی است. زمانی می‌شود یک انتخاب درست و اصولی داشت که اطلاعات کافی و صحیح در این‌باره داشته باشید. برای به دست آوردن اطلاعات اصولی و درست و صرفه‌جویی در زمان، هزینه و انرژی و به حداقل رساندن ریسک‌های مهاجرت می‌توانید از تیم مشاوره و توسعه کسب و کار ناولتی‌رد کمک بگیرید.

در این قسمت می‌توانید سوالات خود را مطرح نمایید. در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهیم بود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

آخرین اخبار