بررسی هزینه های تحصیلی در کانادا

کانادا یکی از محبوب‌ترین مقاصد جهان برای تحصیل و زندگی است. این کشورِ وسیع، شهرهایی با فرهنگ‌های مختلف و زیبایی‌های طبیعی بسیار زیادی دارد. اگر می‌خواهید در کانادا تحصیل کنید، یا به آنجا مهاجرت کنید تا فرزندانتان از ابتدای دوره مدرسه در این کشور باشند، خبر خوب این است که هزینه‌های تحصیل در کانادا معمولاً نسبت به سایر کشورهای انگلیسی‌زبان (ایالات متحده، بریتانیا و استرالیا) کمتر است؛ اگرچه هنوز در مقایسه با سایر کشورها بسیار بالا است. ما در این مقاله قصد بررسی هزینه‌های تحصیلی در کانادا را داریم و می‌خواهیم به شما کمک کنیم تا بتوانید به خوبی تصمیم بگیرید که آیا تحصیلات خود را در این کشور شروع کنید یا نه.

هزینه های تحصیلی در کانادا

مواردی که در ادامه این مطلب می‌خوانید عبارتند از:

بررسی هزینه های تحصیلی در کانادا

قبل از هر چیز باید بگوییم شورای وزیران آموزش و پرورش کانادا (CMEC) یک ابزار آنلاین مفید تولید کرده است که به هرکسی که مایل است تا به بررسی هزینه های تحصیلی در کانادا بپردازد کمک می‌کند تا به سرعت هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های مختلف در کانادا را محاسبه کنند. علاوه بر این، ابزار ارائه‌شده این امکان را فراهم می‌کند تا در مورد مدارک مورد نیاز برای درخواست یا اپلای‌کردن در دانشگاه‌های مختلف، اطلاعات لازم را به‌دست بیاورید.  با این حال، این ابزار تنها برای کسانی است که می‌خواهند تحصیلات تکمیلی خود را در این کشور انجام دهند. بررسی هزینه‌های تحصیلی در کانادا، فراتر از کالج‌ها و دانشگاه‌ها است. این هزینه‌ها شامل هزینه مدارس، خوابگاه‌ها، ویزا و مواردی از این قبیل است.

ما سعی می‌کنیم در این مقاله، به منظور بررسی هزینه های تحصیلی در کانادا، موارد فوق را پوشش دهیم.

هزینه مدارس، آموزشگاه‌ها و دانشگاه‌ها در کانادا

برای بررسی هزینه های تحصیلی در کانادا، خوب است ابتدا نگاهی به مدارس این کشور بیندازیم تا ببینیم چقدر برای درس‌خواندن در مقاطع قبل از دانشگاه باید هزینه کنید.

هزینه مدرسه ابتدایی در کانادا

مدارس ابتدایی دولتی برای ساکنین کانادا رایگان است. اگر فرزندتان را برای تحصیل به کانادا می‌فرستید، لازم است با مدرسه مشورت کنید تا ببینید آیا برای دانشجویان بین‌المللی هزینه‌ای تخصیص یافته است یا خیر. به طور معمول دبستان‌ها کمتر از ۴۰۰۰ دلار و گاهی تا ۱۲۰۰۰ دلار در سال برای تحصیل کودکانی که اهل این کشور نیستند دریافت می‌کنند.

 با این حال، گاهی اوقات، مدارس برای شرکت در فعالیت‌های اضافی، مانند تیم‌های ورزشی یا گردش‌های مدرسه، هزینه‌های کمی از فرزند شما دریافت می‌کنند. اکثر کودکان ناهار خود را به مدرسه می‌آورند، اما، برخی مدارس کافه‌تریا یا برنامه‌های ناهار گرم دارند که کودک شما می‌تواند در آنها یک وعده غذایی بخرد.

هزینه دبیرستان در کانادا

دبیرستان دولتی در کانادا برای ساکنان این کشور رایگان است. بسیاری از مدارس برای دانش‌آموزان بین‌المللی هزینه دریافت می‌کنند که می‌تواند از حدود ۸۰۰۰ تا ۱۴۰۰۰ دلار کانادا در سال متغیر باشد. با این حال، لازم است با مدرسه‌ای که قصد دارید نوجوان خود را به آنجا بفرستید صحبت کنید تا خودتان بررسی هزینه های تحصیلی در کانادا را انجام دهید.

در مورد فعالیت‌های اضافی مدرسه نیز وضعیت، مشابه دبستان است. یعنی مدرسه ممکن است هزینه‌هایی را از شما دریافت کند. همچنین در مورد نهار، نوجوان شما می‌تواند از خانه نهار ببرد یا در مدرسه، یک وعده غذای گرم را خریداری کند.

هزینه دانشگاه‌ها در کانادا

هزینه دانشگاه‌ها در کانادا

دانشگاه‌های این کشور، خودشان به شکل مستقل، هزینه تحصیل خود را مشخص می‌کنند. این هزینه‌ها بسته به عوامل مختلفی متفاوت است. برخی از این عوامل در زیر لیست شده‌اند:

  • رشته‌ای که قرار است دانشجو در آن تحصیل کند.
  • این‌که دانشجوی پذیرش‌شده داخلی است و یا از کشورهای دیگر مهاجرت کرده است.
  • مقطع تحصیل (کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا و فوق دکترا)
  • کشور مبدا

طبق آخرین آماری که کشور کانادا ارائه کرده است، هزینه‌های تحصیل در کانادا برای دانشجویان داخلی این کشور در مقطع کارشناسی در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ به طور متوسط ۵.۳ درصد کاهش یافته است. این درحالی است که این هزینه‌ها برای دانشجویان بین‌المللی۷.۶ درصد افزایش یافته است.

بر این اساس، افرادی که شهروند کانادا هستند و در مقطع کارشناسی تحصیل می‌کنند، به طور متوسط در هر سال ۶۴۶۳ دلار کانادا هزینه می‌کنند. همچنین هزینه تحصیل سالانه برای دانشجویان کارشناسی ارشد این کشور ۷۰۵۶ دلار کانادا است.

در مورد دانشجویان بین‌الملی، متوسط شهریه در مقطع کارشناسی ۳۳۶۲۳ دلار کانادا در سال ۲۰۲۲ بوده است. احتمالاً برای پوشش شهریه سالانه، بین ۲۰۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ دلار کانادا نیاز خواهید داشت. این محدوده فقط یک میانگین است و بسته به دانشگاه و رشته‌ای که در آن ثبت نام کرده‌اید متفاوت خواهد بود.

در مورد کارشناسی ارشد، هزینه تحصیل در رشته MBA اجرایی، معمولا از همه رشته‌ها بیشتر است. البته این موضوع فقط مختص کانادا نیست. این رشته در سراسر جهان در حال حاضر بیشترین هزینه تحصیل را به خود اختصاص داده است. به طور متوسط حدود ۵۶,۳۲۸ دلار کانادا (۴۲,۶۵۷ دلار آمریکا) هزینه تحصیل در این رشته است. در حالی که MBA معمولی به طور متوسط ۲۷,۳۹۷ دلار کانادا (~ ۲۰,۷۴۷ دلار آمریکا) هزینه دارد.

اگر بخواهیم مثالی از هزینه‌ها بزنیم، دانشگاه بریتیش کلمبیا در رشته طراحی معماری، معماری منظر و شهرسازی از دانشجویان کانادایی در مقطع کارشناسی ۱۲,۵۰۶ دلار کانادا (~۹,۲۳۲ دلار آمریکا) و از دانشجویان بین‌المللی ۵۷,۸۳۷ دلار کانادا (~۴۲,۶۹۴ دلار آمریکا) هزینه می‌گیرد. اما اگر دانشجوی بین‌المللی از یک کشور در حال توسعه باشید، ممکن است بتوانید این هزینه را ندهید و یا تخفیف بگیرید.

هزینه آموزشگاه زبان در کانادا

آموزشگاه‌های زبان اغلب دوره‌هایی را ارائه می‌دهند که در چند هفته پایان می‌پذیرد. به عبارت دیگر، ترم تحصیلی این آموزشگاه‌ها شبیه آنچه دانشگاه‌ها ارائه می‌دهند نیست. هزینه تحصیل در مدارس زبان کانادا، توسط هر مدرسه به طور منحصر به فرد تعیین می‌شود.

در این‌جا برای مثال چند آموزشگاه زبان را آورده‌ایم که در مناطق کلیدی کلان‌شهرهای کانادا هستند. با این حال برای بررسی هزینه های تحصیلی در کانادا باید در نظر داشته باشید که این هزینه‌ها شامل رفت‌و‌آمد، غذا یا محل سکونت نیست.

  • تورنتو (Toronto): آموزشگاه زبان انگلیسی ۱۲ هفته ای = ۳۵۱۵ دلار کانادا
  • شهر کبک (Quebec City): آموزشگاه زبان فرانسه ۱۲ هفته ای = ۳۵۷۰ دلار کانادا
  • ونکوور (Vancouver): آموزشگاه زبان انگلیسی ۱۲ هفته ای = ۴۰۸۳ CAD
  • کلگری (Calgary): آموزشگاه زبان فرانسه ۱۲ هفته ای = ۳۴۴۶ دلار کانادا

Homestays

هزینه محل زندگی

اگرچه محل زندگی به طور مستقیم در زمره هزینه تحصیلی حساب نمی‌شود، اما برای این‌که درس بخوانید باید جایی برای زندگی داشته باشید. پس هزینه محل زندگی و خواب یکی از اجزای جدایی‌ناپذیر بررسی هزینه های تحصیلی در کانادا است. گزینه‌های زیادی برای انتخاب اقامت برای دانشجویان بین‌المللی در کانادا وجود دارد که برخی از آنها را در این قسمت از مقاله برسی می‌کنیم.

هزینه خوابگاه و خانه شهری در کانادا

برخی از دانشگاه‌ها اقامت دانشجویی را در محوطه دانشگاه فراهم می‌کنند که شامل خوابگاه‌ها و خانه‌های شهری هستند.

در راستای بررسی هزینه های تحصیلی در کانادا باید بگوییم خوابگاه‌ها ساختمان‌های بزرگی هستند که دانشجویان زیادی را در خود جای داده‌اند. اتاق‌ها در خوابگاه مشترک هستند؛ اما بر اساس جنسیت از هم جدا می‌شوند. امکاناتی مانند آشپزخانه و حمام نیز مشترک است. خوابگاه اغلب برای دانشجویان سال اول کالج و دانشگاه پیشنهاد می‌شود.

خانه‌های شهری کمی با خوابگاه فرق دارند. آنها شامل سه تا شش اتاق خواب بدون هم‌اتاقی هستند. معمولا برای دانشجویان کارشناسی ارشد و سال دوم تا چهارم پیشنهاد ‌شود. اقامت در محوطه دانشگاه هزینه‌های حمل‌‌ نقل را کاهش می‌دهد و شما به کلاس‌ها نزدیک‌تر می‌کند.

میانگین هزینه خوابگاه‌ها و خانه‌های شهری در کانادا بین ۳۰۰۰ تا ۷۵۰۰ دلار در هر سال تحصیلی است.

Homestays

این روش اقامت، شامل زندگی در کنار یک خانواده کانادایی در یک اتاق خصوصی مبله، سه ‌وعده‌غذایی در روز، دسترسی به اینترنت و احساس زندگی در یک خانه واقعی همراه با امنیت است. زندگی با یک خانواده می‌تواند به شما کمک کند تا در مورد فرهنگ کانادا بیشتر بدانید و زبان انگلیسی خود را بهتر کنید. خانواده میزبان، نظافت و پخت‌و‌پز را انجام می‌دهند، بنابراین شما زمان بیشتری برای تمرکز روی مطالعه خواهید داشت.

 اگر می‌خواهید بررسی هزینه های تحصیلی در کانادا را دقیق‌تر انجام دهید باید بگوییم در این نوع اقامت انتظار سفر ۳۰ تا ۵۰ دقیقه‌ای با اتوبوس یا قطار را برای رسیدن به کلاس‌های خود داشته باشید.

میانگین هزینه اقامت در خانه در کانادا بین ۴۰۰ تا ۸۰۰ دلار در ماه است. این هزینه، بدون حساب رفت‌وآمد شما به دانشگاه است.

اجاره خانه

این یک گزینه دیگر برای دانشجویان است. با این حال اگر بررسی هزینه های تحصیلی در کانادا به شما اجازه خرح بیشتر را می‌دهد آن را انتخاب کنید. اجاره‌ها می‌تواند بالا باشد، به خصوص در شهرهای بزرگ. برای پایین‌نگه‌داشتن قیمت‌ها، می‌توانید محل اقامت خود را با سایر دانشجویان به اشتراک بگذارید.

مدرسه یا کالج شما می‌تواند با ارائه خدمات مسکن خارج از دانشگاه به شما کمک کند.

همچنین اگر به دنبال اجاره خانه هستید، باید خدمات آب و برق را در بررسی هزینه های تحصیلی در کانادا لحاظ کنید. اقامت در خارج از دانشگاه با انتخاب محل اقامت ارزان‌تر باعث صرفه‌جویی در هزینه شما می‌شود. همچنین آزادی و استقلال بیشتری در زندگی روزمره به شما می‌دهد و می‌توانید هم‌اتاقی‌های خود را انتخاب کنید.

میانگین هزینه اجاره خانه در کانادا بین ۴۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار ماهانه است.

ویزای دانشجویی و هزینه درخواست

برای تحصیل در کانادا، باید مجوز تحصیل در این کشور را بگیرید. این مجوز در حقیقت همان ویزای دانشجویی است که در مدتی که شما درحال درس‌خواندن هستید، به شما این اجازه را می‌دهد. فرقی نمی‌کند که درکالج درس بخوانید یا بخواهید یک دوره‌ فنی یا علمی را بگذرانید، به هر حال برای تحصیل در این کشور نیاز به این ویزا دارید. البته اگر دوره تحصیل شش‌ماه یا کمتر طول بکشد، نیازی به این مجوز نیست.

 مجوز تحصیل ۱۵۰ دلار کانادا (~ ۱۱۴ دلار آمریکا) هزینه دارد.

هزینه‌های کمک‌تحصیلی در کانادا

هزینه‌های کمک‌تحصیلی در کانادا

برای بررسی هزینه های تحصیلی در کانادا، لازم است هزینه‌های کمک‌تحصیلی را نیز در نظر بگیریم. بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌ها برای دانشجویان بین‌المللی که مایل به تحصیل در کانادا هستند، در هر دو سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد در دسترس است. این کمک‌هزینه‌ها شامل موارد زیر هستند:

Scholarships: که به آن بورسیه هم گفته می‌شود. کمک هزینه یا پرداختی است که برای حمایت از تحصیل دانش‌آموز، بر اساس پیشرفت تحصیلی یا سایر دستاوردها اعطا می‌شود.

Grants: مبلغی که توسط دولت یا سازمان دیگری برای یک هدف خاص داده می‌شود.

Bursaries: کمک هزینه‌ای که به ویژه به کسی اعطا می‌شود تا بتواند در دانشگاه یا کالج تحصیل کند.

Bursaries به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که ممکن است با موانع بیشتری برای حضور در آموزش تمام وقت مواجه شوند. scholarships معمولاً به دانشجویانی که در رشته خود برجسته هستند، داده می‌شود. scholarships به طور کلی نیاز به درخواست دارد و کاملاً رقابتی است.

بسیاری از دانشگاه‌های کانادا، بورسیه‌ تحصیلی ارائه می‌دهند. بنابراین می‌توانید از دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید بورسیه درخواست کنید. از آنجا که این بودجه محدود است، لازم است که خیلی سریع درخواست دهید؛ در غیر این صورت با توجه به رقابت زیادی که وجود دارد، ممکن است فرد دیگری جای شما را پر کند. همچنین به متقاضیان بین‌المللی توصیه می‌شود، فرصت‌های بورسیه تحصیلی در خارج از کشور را که توسط سازمان‌های کشورشان ارائه می‌شود، مورد بررسی قرار دهند تا مطمئن شوند که مشکلی در پرداخت هزینه وجود ندارد.

بورسیه‌های تحصیلی

برخی از دانشگاه‌های کانادا فول فاند را ارائه می‌دهند، یعنی شما را به طور کامل بورسیه می‌کنند؛ درحالی‌که در برخی دیگر، این هزینه محدود‌تر است.

یکی از منابع قابل توجه بورسیه تحصیلی برای تحصیل در کانادا، برنامه بورسیه مشترک‌المنافع کانادا است که به دانشجویان سایر کشورهای مشترک‌المنافع بورسیه می‌دهد. ممکن است اطلاعات کمک مالی در وب سایت مرکز اطلاعات کانادا برای شما مفید باشد. بورسیه‌های بیشتر برای تحصیل در کانادا را می‌توانید در اینجا بیابید.

سخن پایانی

بررسی هزینه های تحصیلی در کانادا مستلزم نگاه همه‌جانبه به جنبه‌های مختلف زندگی و تحصیل در این کشور است. به عبارت دیگر، این هزینه‌ها در پولی که به دانشگاه یا مدرسه می‌دهید خلاصه نمی‌شود. بلکه باید هزینه محل زندگی، آب و برق، رفت‌و‌آمد، خورد و خوراک و خرید کتاب‌های تحصیلی را نیز در نظر بگیرید.

ما در این مقاله سعی کردیم به برخی از جنبه‌های اصلی این هزینه‌ها بپردازیم و علاوه بر این، به آنچه در کاهش این خرج‌ها کمک می‌کند اشاره کنیم. بورسیه‌های تحصیلی و مواردی از این قبیل، چیزهایی هستند که به شما کمک می‌کنند بررسی هزینه های تحصیلی در کانادا را با دقت بیشتری انجام داده و با استفاده از آنها زندگی راحت‌تری را در کنار تحصیل خود در آن کشور تجربه کنید.

از این‌که در تا انتهای مقاله بررسی هزینه های تحصیلی در کانادا با ما همراه بودید از شما متشکریم.

قدم اول مهاجرت به کانادا

یکی از مهمترین مراحل مهاجرت به کانادا انتخاب یک روش اصولی است. زمانی می‌شود یک انتخاب درست و اصولی داشت که اطلاعات کافی و صحیح در این‌باره داشته باشید. برای به دست آوردن اطلاعات اصولی و درست و صرفه‌جویی در زمان، هزینه و انرژی و به حداقل رساندن ریسک‌های مهاجرت می‌توانید از تیم مشاوره و توسعه کسب و کار ناولتی‌رد کمک بگیرید.

در این قسمت می‌توانید سوالات خود را مطرح نمایید. در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهیم بود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

آخرین اخبار