آشنایی با روش های مهاجرت به کبک

کبک، تنها استان فرانسوی‌زبان کانادا و از معروف‌ترین استان‌های این کشور است که هر سال با درخواست‌های مهاجرتی فراوانی از سراسر دنیا روبرو است.

این استان را می‌توان ترکیبی منحصربه‌فرد از میراث فرهنگی فرانسوی و کانادایی دانست. این استان، تاریخ و فرهنگ بسیار غنی و مناظر طبیعی خیره‌کننده دارد و دو شهر بزرگ مونترال و کبک سیتی را در خود جای داده است.

اگر به زبان فرانسه مسلطید و دوست دارید زمستان‌های سرد و تابستان‌های گرم کبک را تجربه کنید، تا پایان با ما همراه باشید.

در این مقاله به تمام گزینه های مهاجرت به استان کبک کانادا و روند اخذ ویزای آن پرداخته‌ایم.

مقاله شامل بخش‌های زیر است:

مهاجرت به استان کبک

کبک، بیشترین مساحت را در میان استان‌های کانادا دارد و دومین استان پرجمعیت این کشور است.

مدیریت این استان از مفاد و اختیارات خاصی برخوردار است که بر اساس آن می‌تواند به‌عنوان بخشی از سیستم فدرال کانادا، از فرهنگ و زبان فرانسوی استفاده کند و حتی آن را ترویج دهد.

به این ترتیب، کبک فرآیند مهاجرتی خود را دارد و برنامه‌ها و معیارهای انتخابی آن کمی متفاوتند.

پیش از این‌که به چگونگی مهاجرت به کبک بپردازیم، باید به این نکته اشاره کنیم که در کانادا، مهاجرت منطقه‌ای به حوزه قضایی مشترک فدرال- استانی مربوط است. درواقع قانون اساسی کانادا به دولت فدرال، بیشتر از استان‌ها اختیارات مهاجرتی داده، با این حال کبک بیشتر از هر استان دیگری مجوز مهاجرت دارد.

وزارت مهاجرت کبک در سال ۱۹۶۸ راه‌اندازی و در سیستم مهاجرت کانادا فعال شد. در آن زمان، مدیران استان تشخیص دادند برای حفظ هویت قوی فرانسوی‌زبان استان باید از مهاجران بیشتری استقبال و اختیارات مهاجرت بیشتری از دولت فدرال دریافت کنند.

با این وجود درنهایت دولت فدرال، همه نیروهای کار ماهری را پذیرش می‌کند که قصد مهاجرت به استان کبک را دارند. درواقع در طول تاریخ کانادا، دولت فدرال نقش اصلی را در پذیرش و اسکان مهاجران ایفا کرده است.

روش های مهاجرت به استان کبک

برنامه مهاجرتی استان کبک

روند مهاجرت به این استان به این گونه است که در مرحله اول، مدیریت استان کبک، مهاجران را بر اساس معیارها و رویه‌های خود انتخاب می‌کند. اگر وزارت مهاجرت کبک، درخواست مهاجرت شما را بپذیرد، به شما و خانواده‌تان گواهی انتخاب کبک (CSQ) اعطا می‌شود. شما می‌توانید برای یکی از برنامه های مهاجرتی کبک درخواست دهید تا بتوانید این گواهی را دریافت کنید.

در مرحله دوم درخواست اقامت دائم را به اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا ارائه می‌دهید و بررسی‌های پزشکی، امنیتی و جنایی لازم را می‌گذرانید.

به زبان ساده، برای مهاجرت به کبک، شما و خانواده‌تان باید شرایط دولت فدرال و دولت کبک را برآورده کنید.

در سال ۲۰۲۲، دولت کانادا روش جدیدی معرفی کرد که بر اساس آن به متقاضیانی که CSQ دریافت کرده‌اند، اجازه می‌دهد با استفاده از IMP+ (مجوز کار باز برنامه تحرک بین‌المللی) به‌صورت موقت در کبک زندگی کنند تا دولت فدرال، تصمیم نهایی را در مورد پذیرش اقامت دائم آنها بگیرد.

مدیران کبک سالانه برنامه‌های اقتصادی و تجاری متنوعی را ارائه می‌دهند که با هرکدام از آنها تا ۵۰۰ خانواده، اجازه اقامت دائم دریافت می‌کنند.

کبک، تنها استان کانادا است که فرانسه، زبان رسمی آن است. مدیران این استان، برای محافظت از این موقعیت، به هنگام پذیرش مهاجران، تاکید ویژه‌ای بر دانش زبان فرانسه آنها می‌کنند.

با وجود این‌که تسلط بر زبان فرانسه، شانس شما را در مهاجرت به کبک افزایش می‌دهد، اما می‌توان شرایط برنامه های مهاجرتی کبک را بدون تسلط به زبان فرانسه هم برآورده کرد.

در ادامه جزئیات این برنامه‌ها را برای شما شرح می‌دهیم.

۱. برنامه های مهاجرت اقتصادی کبک

برنامه های مهاجرت اقتصادی کبک، منحصربه‌فرد هستند و تنها در این استان اجرا می‌شوند. مدیران کبک، بر اساس نیازهای جمعیتی و اقتصادی و اهداف خود، سالانه نیروهای کار ماهر را برای مهاجرت می‌پذیرند.

اتباع خارجی که علاقمند به اقامت در کبک هستند، ممکن است از طریق یکی از روش‌های برنامه مهاجرت اقتصادی برای CSQ دعوت شوند. در ادامه یکی از این روش‌ها را معرفی می‌کنیم.

برنامه نیروهای کار ماهر کبک (QSWP)

اگر می‌خواهید مشمول برنامه مهاجرتی نیروهای کار ماهر کبک شوید، باید مهارت‌های حرفه‌ای داشته باشید تا استخدام شما تسهیل شود. تسلط به زبان، سن و وضعیت خانوادگی از دیگر عواملی است که در فرآیند گزینش این برنامه مهاجرتی تاثیرگذار است.

۲. برنامه های آزمایشی مهاجرت دائم کبک

مهاجرت به کبک

حال که با برنامه های مهاجرت اقتصادی کبک آشنا شدیم، به سراغ سه برنامه آزمایشی مهاجرت دائم کبک می‌رویم که برای رفع نیاز این استان به نیروهای ماهر در زمینه‌های خاص طراحی شده و ویژه این سه گروه است:

 • کارگران صنایع غذایی
 • فعالان هوش مصنوعی و فناوری اطلاعات
 • متخصصان جلوه‌های بصری

برای مشاغل واجد شرایط هر برنامه آزمایشی، سالانه حداکثر ۵۵۰ متقاضی اصلی انتخاب می‌شوند. اعضای خانواده همراه متقاضی هم ممکن است تحت این برنامه‌های آزمایشی، گواهی انتخاب کبک را دریافت کنند.

اگر می‌خواهید شامل این برنامه‌ها شوید، باید به زبان فرانسه مسلط باشید. با این وجود در برخی موارد، تسلط به دانش کامل زبان فرانسه در طول فرآیند مهاجرت الزامی نیست و دوره‌های فرانشیز به متخصصان موردنظر ارائه می‌شود.

۳. برنامه های مهاجرت تجاری کبک

تا اینجا با دو روش اصلی مهاجرت اقتصادی و برنامه های آزمایشی مهاجرت دائم کبک آشنا شدیم. اکنون به سراغ سومین روش مهاجرت به این استان، یعنی برنامه مهاجرت تجاری کبک می‌رویم.

این برنامه مهاجرتی برای کسانی کاربرد دارد که ثابت می‌کنند منابع لازم برای شروع تجارت خود در استان کبک را در اختیار دارند. این افراد می‌توانند به یکی از این سه روش اقدام کنند:

 • کارآفرینی
 • سرمایه‌گذاری
 • خوداشتغالی

اگر به دنبال مهاجرت به کبک هستید و می‌خواهید یک تجارت را شروع کنید یا بخرید، ممکن است واجد شرایط برنامه کارآفرینی باشید.

برنامه سرمایه گذار مهاجر کبک (QIIP) هم تنها برنامه سرمایه‌گذار منفعل کانادا و یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های سرمایه‌گذار غیرفعال در جهان است. در این برنامه، شما فقط باید برای دولت کبک سرمایه‌گذاری کنید و نیازی به مدیریت یک تجارت ندارید.

اگر خوداشتغال حرفه‌ای یا تاجر هستید، هم می‌توانید از طریق برنامه خوداشتغالی، اقامت در کانادا را دریافت کنید.

۴. برنامه تجربه کبک (PEQ)

مهاجرت استانی به کبک

حال که با سه برنامه اصلی مهاجرتی استان کبک آشنا شدیم، به سراغ برنامه تجربه کبک، چهارمین برنامه مهاجرتی این استان می‌رویم. برای این‌که بتوانید از این روش سود ببرید، باید یک دوره کار قانونی یا تحصیلی در زمینه‌های مدیریتی، حرفه‌ای یا فنی را در استان کبک بگذرانید.

دو گروه می‌توانند از طریق برنامه تجربه کبک، اقدام به مهاجرت به کانادا کنند:

 • دانشجویان بین‌المللی
 • کارگران خارجی موقت

برنامه تجربه کبک برای دانشجویان بین المللی

دانشجویان بین‌المللی که در یکی از دانشگاه‌‎های استان کبک به‌صورت تمام‌وقت تحصیل کرده‌اند و یکی از مدارک دیپلم مطالعات حرفه‌ای، دیپلم مطالعات حرفه‌ای با گواهی تخصصی، دیپلم فنی کالج، کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا را دریافت کرده‌اند، شامل این برنامه مهاجرتی می‌شوند.

این دانشجویان باید این شرایط را هم داشته باشند:

 • سابقه کار تمام‌وقت پس از پایان تحصیل یا کارآموزی پاره‌وقت یا تمام‌وقت حین تحصیل
 • حداقل دو سال تحصیل تمام‌وقت به زبان فرانسوی
 • مدرک یک آزمون معتبر سنجش زبان فرانسوی

برنامه تجربه کبک برای کارگران موقت

گروه دومی که شامل برنامه تجربه کبک می‌شوند، کارگران موقتی هستند که یک کار تمام‌وقت دارند و در کبک زندگی کرده‌اند. این افراد باید دانش شفاهی فرانسوی متوسطی داشته باشند و در آزمون زبان فرانسوی شرکت کنند. تمکن مالی برای تامین هزینه‌های خود و همراهان به مدت سه ماه، دیگر شرط این روش مهاجرتی است.

۵. برنامه مهاجرتی آریما (Arrima Draw)

مهاجرت به استان کبک

برنامه مهاجرتی آریما، پنجمین روش مهاجرت به کبک است. این برنامه که وزارت مهاجرت استان کبک (MIDI) از سال ۲۰۱۸ اجرا می‌کند، به نیروی کار ماهری اختصاص دارد که اکنون در شغلی مشغول به کار است. این دو گروه می‌توانند از طریق این برنامه اقدام کنند:

 • افراد حاضر در کبک که مجوز کار دارند
 • افراد خارج از کبک

وزارت مهاجرت کبک از سیستم امتیازبندی Experssion Of Interest برای بررسی پرونده متقاضیان این روش استفاده می‌کند. در این سیستم، پارامترهای سن، تحصیلات، سابقه کار در کبک، سطح زبان فرانسوی، تحصیلات خارج از کبک، سطح زبان انگلیسی و سطح تحصیلات و زبان فرانسوی همسر متقاضی بررسی می‌شود.

در صورت تایید متقاضی توسط مدیران کبک، دولت فدرال، سوابق امنیتی و پزشکی او را بررسی و اقامت دائم را صادر می‌کند.

مهاجرت به کبک

در این مقاله شما را با پنج روش مهاجرت به کبک آشنا کردیم. کبک تنها استان کانادا است که مهاجرت به آن نیاز به آموختن زبان فرانسه دارد. اگر با این زبان آشنایی دارید و شرایط یکی از روش‌های مهاجرتی این استان را دارید، پیشنهاد می‌کنیم فرم ارزیابی را پر کنید و از مشاوره رایگان مهاجرت و کسب و کار ناولتی رد بهره‌مند شوید.

سوالات متداول:

چگونه به کبک مهاجرت کنم؟

راه‌های مختلفی برای مهاجرت به کبک وجود دارد، ازجمله راه‌های نیروی کار ماهر، حمایت مالی خانواده و ایجاد کسب و کار.

چگونه بفهمم می‌توانم به کبک مهاجرت کنم؟

برای اطلاع از این موضوع، معیارهای برنامه های مهاجرتی کبک را بررسی کنید. این معیارها عبارتند از:
·       مهارت های زبانی
·       سن
·       سابقه کار
·       سازگاری با استان کبک

برای مهاجرت دائمی به کبک چه‌کاری باید انجام دهم؟

برای اقامت دائم در کبک، ابتدا باید وزارت مهاجرت کبک، گواهی انتخاب کبک (CSQ) را صادر کند. پس از آن IRCC، ویزای اقامت دائم کانادا را صادر خواهد کرد.

چه مشاغلی در کبک موردتقاضا هستند؟

کبک، بالاترین سرعت سالخورده شدن جمعیت را در کانادا دارد، بنابراین نیازهای شغلی موجود در اقتصاد آن متنوع است. مشاغلی در زمینه‌های مختلف مانند فناوری اطلاعات و ارتباطات، بهداشت، حمل و نقل، امور مالی، خدمات حرفه‌ای، کشاورزی و آموزش در این استان موردتقاضا هستند.

هزینه مهاجرت به کبک چقدر است؟

مهاجرت، چه موقت و چه دائم، هزینه‌های قابل توجهی دارد. قبل از مهاجرت، هزینه‌های زندگی در کانادا و ظرفیت خود برای برطرف کردن آنها را به دقت ارزیابی کنید.
شما باید با دولت کانادا یک قرارداد خودکفایی ببندید تا به دولت اطمینان دهید می‌توانید هزینه‌های چند ماه اول زندگی خود در کبک را پرداخت کنید.

قدم اول مهاجرت به کانادا

یکی از مهمترین مراحل مهاجرت به کانادا انتخاب یک روش اصولی است. زمانی می‌شود یک انتخاب درست و اصولی داشت که اطلاعات کافی و صحیح در این‌باره داشته باشید. برای به دست آوردن اطلاعات اصولی و درست و صرفه‌جویی در زمان، هزینه و انرژی و به حداقل رساندن ریسک‌های مهاجرت می‌توانید از تیم مشاوره و توسعه کسب و کار ناولتی‌رد کمک بگیرید.

در این قسمت می‌توانید سوالات خود را مطرح نمایید. در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهیم بود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

آخرین اخبار