شرایط و نحوه اخذ ویزای دانشجویی کانادا در سال ۲۰۲۳

اگر شما هم به فکر مهاجرت تحصیلی افتاده‌اید،‌ باید بدانید که تنها نیستید و بسیاری از دانشجویان جوان در فکر اخذ ویزای تحصیلی بوده و رویای تحصیل در برترین دانشگاه‌های دنیا را در سر می‌پرورانند.

اخذ ویزای دانشجویی کانادا

مواردی که در ادامه این مطلب می‌خوانید عبارتند از:

تحصیل در دانشگاه‌های برتر دنیا، مزایای زیادی به همراه دارد. داشتن مدرک تحصیلی از یک دانشگاه معتبر به شما در یافتن شغل مورد علاقه کمک زیادی می‌کند. سطح آموزشی و پژوهشی بالای دانشگاه‌های معتبر دنیا، باعث می‌شود که فرصت‌های شغلی بی‌نظیری چه در خارج از کشور و چه هنگام بازگشت به ایران، پیش ‌روی دانشجویان باشد.

با توجه به این نکات، در سال‌های اخیر تقاضا برای اخذ ویزای کانادا و مهاجرت به این کشور برای کار و تحصیل بسیار افزایش یافته است. کانادا کشوری صنعتی و پیشرفته است که در زمینه اقتصادی نیز بسیار قوی محسوب می‌شود و به این ترتیب، کیفیت زندگی در این کشور در سطح بالایی قرار می‌گیرد.

دانشگاه‌های کانادا نیز از نظر کیفیت آموزشی و پژوهشی در سطح فوق‌العاده خوبی هستند و بسیاری از دانشگاه‌های کانادا در میان برترین دانشگاه‌های دنیا قرار گرفته‌اند. بنابراین بسیاری از دانشجویان در سراسر دنیا و همچنین ایران، به دنبال اخذ ویزای دانشجویی کانادا هستند.

تحصیل در دانشگاه‌های برتر دنیا

مزایای تحصیل در کانادا

در سال‌های اخیر، کانادا تبدیل به یک مقصد جذاب تحصیلی برای بسیاری از دانشجویان ایرانی شده است. دلیل این مسئله نیز به مزایای تحصیل و زندگی در کانادا بازمی‌گردد.

کیفیت بالای آموزش

در کانادا دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی بسیار باکیفیتی وجود دارد که می‌توانید برای اخذ مدرک در رشته‌های مهندسی و فنی و حرفه‌ای به آن‌ها مراجعه کنید. با مدرکی که از دانشگاه‌های معتبر کانادایی کسب کرده‌اید، می‌توانید در هر جایی از دنیا به کار و فعالیت مشغول شوید.

بعضی از باکیفیت‌ترین دانشگاه‌های کانادا عبارت‌اند از:

 • دانشگاه تورنتو
 • دانشگاه مونترئال
 • دانشگاه آلبرتا
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • دانشگاه مک گیل

مقرون به صرفه بودن تحصیل در کانادا

هزینه زندگی و تحصیل در کانادا از کشورهایی مانند آمریکا و استرالیا کمتر است. بنابراین بسیاری از دانشجویان تمایل به اخذ ویزای دانشجویی کانادا دارند، چرا که در عین تجربه کردن کیفیت بالای آموزشی و زندگی، در هزینه‌های خود نیز صرفه‌جویی خواهند کرد.

برنامه‌های مطالعاتی در کانادا معمولاً برای دانشجویان بین‌المللی مقرون به صرفه بوده و در کنار آن خدماتی برای زندگی راحت‌تر در کانادا به دانشجویان خارجی ارائه می‌شود، از جمله:

 • استفاده از مشاوران تحصیلی
 • کلاس‌های تقویت مکالمه
 • شرکت در فعالیت‌های اجتماعی
 • و…
مقرون به صرفه بودن تحصیل در کانادا

تمرکز بر تحقیق و پژوهش

برای دریافت مدرک تحصیلی از دانشگاه‌های کانادا، باید در فعالیت‌های پژوهشی شرکت کنید. دوره‌های آموزش عالی در بسیاری از دانشگاه‌های کانادا پژوهش‌محور هستند و دانشجویان باید پروژه‌ها و تحقیقات بسیاری را برای کسب مدرک رشته مورد نظر خود انجام دهند.

پروژه‌های تحقیقاتی ممکن است از سوی دولت کانادا و صنایع نیز پشتیبانی شوند. به همین دلیل هم انجام پژوهش در دانشگاه می‌تواند به دانشجویان برای پیدا کردن کار در آینده کمک زیادی کند. اینها از دلایلی هستند که اخذ ویزای دانشجویی کانادا برای جوانان ایرانی جذابیت زیادی دارد.

استفاده از شیوه های مؤثر آموزشی

در کلاس‌های دانشگاه‌های کانادا، دانشجویان به شرکت در مباحث و کار گروهی تشویق می‌شوند. این شیوه‌ها در کنار فراهم آوردن یک محیط آزاد برای ابراز عقاید و نظرات، به دانشجویان در یادگیری کمک فراوانی می‌کند.

دانشجویان به تمرکز روی درس، داشتن خلاقیت و همچنین تفکر نقاد تشویق می‌شوند تا کلاس‌ها به صورت تعاملی برگزار شود. پس از برگزاری هر امتحان نیز اساتید از دانشجویان نظرخواهی می‌کنند تا سطح یادگیری دانشجویان و نیز میزان رضایت آنها را از شیوه‌‎ی آموزش بسنجند.

امکان کار کردن در کنار تحصیل و پس از آن

در سیستم آموزشی دانشگاه‌های کانادا، دانشجو می‌تواند به صورت پاره‌وقت مشغول کار و فعالیت شود. این شغل می‌تواند درون مجموعه دانشگاه یا خارج از آن و حتی در مکان‌هایی مانند هتل‌ها یا سوپرمارکت‌ها باشد. حداکثر مدت زمان کار پاره‌وقت یک دانشجو در کانادا می‌تواند ۲۰ ساعت در هفته باشد.

برای کار کردن درون مجموعه دانشگاه نیازی به داشتن مجوز کار نیست، اما برای کار در خارج از دانشگاه باید مجوز معتبر تحصیلی را دارا بوده و به صورت تمام‌وقت مشغول تحصیل باشید.

مجوز کار در کانادا به دانشجویان اجازه می‌دهد تا پس از فارغ‌التحصیلی تا سه سال در آن کشور مشغول کار و فعالیت باشند.

امکان کار کردن در کنار تحصیل و پس از آن

فرآیند کسب ویزای دانشجویی کانادا

مجوز تحصیل یا همان ویزای دانشجویی کانادا، برای دانشجویانی که می‌خواهند در برنامه‌های تحصیلی دانشگاه‌های کانادا شرکت کنند، تعریف شده و اخذ آن برای دانشجویان بین‌المللی یک ضرورت است.

اخذ ویزای دانشجویی به تنهایی برای ورود به کانادا کافی نیست و شما باید مجوز الکترونیکی را نیز در کنار آن به همراه داشته باشید.

فرآیند کسب ویزای دانشجویی کانادا شامل مراحل زیر است:

 • کسب تأییدیه یک دانشگاه برای شرکت در یکی از برنامه‌های تحصیلی آن
 • ارسال درخواست صدور مجوز تحصیل به صورت آنلاین
 • پرداخت هزینه مربوط به بررسی مدارک ارسال شده و نگهداری رسید آن
 • احراز سلامت توسط پزشک
 • صدور یا عدم صدور مجوز تحصیلی

از آنجایی که بسیاری از افراد به دنبال اخذ ویزای دانشجویی هستند، بسیار متداول است که به دلیل پر بودن ظرفیت برنامه تحصیلی یک دانشگاه، از اخذ ویزای دانشجویی کانادا بازبمانید. البته دلایل دیگری هم ممکن است در عدم صدور مجوز تحصیل تأثیرگذار باشد.

دلایل رد شدن درخواست اخذ ویزای دانشجویی کانادا

ممکن است به یکی از دلایل زیر، اداره مهاجرت کانادا با ورود شما به این کشور برای تحصیل مخالفت کند.

شرایط سنی

دانشگاه‌های کانادا برای تحقق عدالت آموزشی معمولاً سن را به عنوان یک عامل تعیین‌کننده در نظر نمی‌گیرند، اما ممکن است مأمور اداره مهاجرت با توجه به بالا بودن سن یک فرد، هدف اصلی او را از مهاجرت به کانادا، تحصیل تشخیص ندهد.

نداشتن تمکن مالی

اگر تمکن مالی شما برای پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی در کانادا اثبات نشود، شانسی برای ورود به کانادا و تحصیل در آن کشور نخواهید داشت. در واقع دانشجو باید از پس هزینه‌های یک سال زندگی در کشور کانادا بربیاید.

وقفه افتادن در تحصیل

اگر می‌خواهید تحصیلات دانشگاهی خود را در کانادا ادامه دهید، حتماً پس از به پایان رسیدن یک دوره، برای مهاجرت اقدام کنید. افتادن وقفه بدون دلیل بین دو دوره تحصیلی (مثلا کارشناسی و کارشناسی ارشد) ممکن است مانعی در کسب مجوز تحصیلی کانادا باشد.

دلایل رد شدن درخواست اخذ ویزای دانشجویی کانادا

شرایط کلی اخذ ویزای دانشجویی کانادا

به صورت کلی، داشتن شرایط زیر برای کسب ویزای تحصیلی کانادا لازم است:

 • تسلط بر زبان انگلیسی (برای تحصیل در بعضی از استان‌های کانادا تسلط به فرانسوی نیز لازم است)
 • داشتن تمکن مالی
 • نبود وقفه بدون توجیه در گذارندن دوره‌های تحصیلی
 • تکمیل بودن تحصیلات دوران مدرسه
 • سلامت جسمی و نداشتن سوءپیشینه
 • داشتن مدارک هویتی معتبر

سخن پایانی

اخذ ویزای دانشجویی کانادا فرآیندی پرفراز‌ونشیب دارد که باید برای آن آگاهانه عمل کرده و به خوبی درباره آن راهنمایی شوید تا وقت و پول خود را هدر ندهید.

بنابراین در این مسیر باید از راهنمایی افراد باتجربه بهره‌مند شده و نسبت به قوانین تحصیل و زندگی در کانادا،‌ آگاهی لازم را کسب کنید.

قدم اول مهاجرت به کانادا

یکی از مهمترین مراحل مهاجرت به کانادا انتخاب یک روش اصولی است. زمانی می‌شود یک انتخاب درست و اصولی داشت که اطلاعات کافی و صحیح در این‌باره داشته باشید. برای به دست آوردن اطلاعات اصولی و درست و صرفه‌جویی در زمان، هزینه و انرژی و به حداقل رساندن ریسک‌های مهاجرت می‌توانید از تیم مشاوره و توسعه کسب و کار ناولتی‌رد کمک بگیرید.

در این قسمت می‌توانید سوالات خود را مطرح نمایید. در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهیم بود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

آخرین اخبار