نحوه محاسبه امتیاز اکسپرس انتری

در این مقاله قصد داریم در مورد سیستم اکسپرس اینتری مهاجرت به کانادا صحبت کنیم و نحوه محاسبه امتیاز اکسپرس انتری را شرح دهیم. اکسپرس انتری چیست؟ آیا اکسپرس انتری جزو راه‌های سریع مهاجرت به کانادا است؟ روش جذب مهاجر از طریق سیستم اکسپرس انتری چیست؟ نحوه محاسبه امتیاز اکسپرس اینتری چیست؟ اگر شما هم از این قبیل سؤالات در ذهن خود دارید و به دنبال بهترین جواب برای آن‌ها می‌گردید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید.

اکسپرس انتری

مواردی که در ادامه این مطلب می‌خوانید عبارتند از:

اکسپرس اینتری چیست؟

یکی از روش‌های جذاب و سریع که صف انتظار کمتری دارد، روش مهاجرت به کانادا با استفاده از سیستم اکسپرس انتری است. اکسپرس انتری یک سیستم جامع آنلاین برای مدیریت درخواست‌هایی است که از سوی افراد مختلف برای اخذ اقامت کشور کانادا به سمت اداره مهاجرت کانادا ارسال می‌شود.

همه افرادی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند و همه افرادی که در کشور کانادا حضور دارند و می‌خواهند و اقامت دائم (permanent resident) خود را دریافت کنند، می‌توانند مدارک خود را در قالب یک پروفایل (پرونده) در این سامانه بارگذاری کنند و منتظر نتیجه بررسی پرونده بمانند.

بارگذاری پرونده در سیستم آنلاین اکسپرس انتری یکی از راه‌های سریع برای رسیدن به اقامت کانادا است. پرونده‌ای که شما باید در سیستم آنلاین اکسپرس انتری بارگذاری کنید باید حاوی اطلاعات هویتی شما، مدرک یا مدارک تحصیلی، مدرک زبان، سابقه یا سوابق کاری، تخصص‌ها، پیشنهاد شغلی (جاب آفر) یا دعوت‌نامه و پاسخگویی به سوا لاتی برای سنجش میزان سازگاری شما با شرایط زندگی در کانادا باشد. برای مثال اگر شما یک فامیل نزدیک داشته باشید که مقیم کانادا باشد، امتیاز بالاتری را کسب خواهید کرد.

هرکدام از این فاکتورها امتیاز مخصوص به خود را دارند و جمع امتیازاتی که شما در پرونده خود به دست می‌آ‌ورید، می‌تواند ضامن ورود شما به خاک کشور کانادا باشد. با تکمیل پرونده شما وارد استخر (Pool) متقاضیان شده و وارد صف می‌شوید. در این مرحله باید منتظر بمانید تا امتیازات شما بر اساس ۶ فاکتور ذکرشده مشخص شود. نحوه محاسبه امتیاز اکسپرس انتری را در ادامه به‌صورت کامل توضیح خواهیم داد.

پرونده شما در اختیار اداره مهاجرت کانادا و اداره مهاجرت‌های استانی قرار می‌گیرد و کارفرمایان در بین پرونده‌های ارسالی به دنبال کیس‌های دلخواه خود می‌گردند. پروفایل ارسالی شما نهایتاً تا ۱ سال اعتبار دارد و اگر در این مدت درخواستی برای شما از سمت دولت فدرال کانادا یا کارفرما (ITA) ارسال نشد، احتمالاً باید پروفایل خود را پربارتر کرده و مجدد وارد استخر متقاضیان شوید.

اکسپرس اینتری شامل برنامه‌های مهاجرتی زیر است:

 • نیروی کار متخصص
 • نیروی کار ماهر
 • نیروی کاری که تجربه کار در کانادا را دارد

طبقه‌بندی‌های کاری کانادا (NOC)

منظور از نیروی کار ماهر و متخصص افرادی هستند که تجربه کار کردن در یکی از طبقه‌بندی‌های کاری کانادا (NOC) را داشته باشند. به‌عنوان مثال برخی این مشاغل به شرح زیر هستند:

مشاغل مدیریتی (مهارت نوع ۰) مانند مشاغل زیر:

 • مدیر رستوران
 • سرکارگر معدن
 • کاپیتان صید ماهی
 • و موارد مشابه

مشاغل آکادمیک (مهارت نوع A) مانند مشاغل زیر:

 • پزشک
 • دندان‌پزشک
 • معمار
 • و مشاغل مشابه

مشاغل فنی مهندسی (مهارت نوع B) مانند مشاغل زیر:

 • سرآشپز
 • لوله‌کش
 • برق کار
 • جوشکار
 • و موارد مشابه

روش و نحوه محاسبه امتیاز اکسپرس انتری

همچنین تجربه کار حرفه‌ای شما باید شرایط زیر را داشته باشد:

 • تجربه کاری مرتبط با مهارت ذکر شده در پرونده مهاجرت
 • سابقه فعالیت در شغل مرتبط در ۱۰ سال اخیر
 • کسب درآمد از حرفه مورد نظر ( فعالیت‌های داوطلبانه و کارآموزی فاقد امتیاز است و مورد قبول واقع نخواهد شد.)
 • حداقل ۱ سال سابقه کار مداوم یا ۱۵۶۰ ساعت کار در حرفه اعلام‌شده در پرونده که معادل ۳۰ ساعت کار در هر هفته است.

این سابقه کار ۱ ساله را باید به یکی از ۳ روش زیر ارائه دهید تا مورد پذیرش واقع شود:

۱. یک سال سابقه کار مفید و متوالی به‌صورت تمام‌وقت که معادل ۳۰ ساعت کار در هفته برای ۱۲ ماه متوالی است.

۲. دو سال سابقه کار مفید به‌صورت نیمه‌وقت که معادل ۱۵ ساعت کار در هر هفته و به مدت ۲۴ ماه متوالی است.

۳. یک سال سابقه کار مفید به‌صورت تمام‌وقت در چند موقعیت شغلی مختلف که جمع آن‌ها معادل ۳۰ ساعت کار در هر هفته و به مدت ۱۲ ماه متوالی است. برای مثال می‌توانید دو شغل پاره‌وقت را به‌صورت هم‌زمان داشته باشید که معادل یک شغل تمام‌وقت محسوب می‌شود.

فرد متقاضی باید از شرایط کار در کانادا آگاهی کامل داشته باشد. فرد متقاضی باید تعهد دهد که تمام شرح وظایف و مسئولیت‌های خود را به‌صورت دقیق و مطابق یا آنچه که دولت فدرال یا کارفرما در بیانیه توضیحات شغلی (NOC) آورده است می‌داند و انجام خواهد داد.

در ادامه با نحوه محاسبه امتیاز اکسپرس انتری به‌صورت تفکیکی آشنا خواهیم شد.

نحوه محاسبه امتیاز اکسپرس انتری

به‌عنوان مرحله اول شما باید رزومه کاری و تحصیلی خود را در سامانه جامع و آنلاین اکسپرس انتری کانادا بارگذاری کنید. بعد از بررسی اولیه و با توجه به شرایط پروفایل شما، بهترین برنامه مهاجرتی اکسپرس انتری به شما پیشنهاد خواهد شد. در مرحله دوم شما باید با توجه به برنامه پیشنهادی، پروفایل اکسپرس انتری خود را بسازید.

در این مرحله شما باید از ۱۰۰ امتیاز اولیه حداقل ۶۷ امتیاز را به دست بیاورید. اگر بتوانید این ۶۷ امتیاز را به دست بیاورید وارد استخر (Pool) متقاضیان شده و قرعه‌کشی می‌شوید. پس از ورود به استخر است که نحوه محاسبه امتیاز اکسپرس انتری اهمیت پیدا می‌کند. در صورت قبولی یک دعوت‌نامه ITA (Invitation to Apply) برای شما ارسال می‌شود تا برای اخذ اقامت خود اقدام کنید.

از این ۱۰۰ امتیاز در دسترس برای ورود به استخر ۲۵ امتیاز مربوط به مدرک تحصیلی، ۱۵ امتیاز برای تجربه کاری، ۲۸ امتیاز برای مهارت‌های زبان انگلیسی و فرانسه، ۱۲ امتیاز مربوط به فاکتور سن، ۱۰ امتیاز برای سابقه کار در کانادا و داشتن جاب آفر و ۱۰ امتیاز مربوط به عامل سازگاری است.

در مرحله بعدی نوبت به ارسال درخواست اقامت کانادا است. شما تا مدت ۶۰ روز فرصت خواهید داشت تا مدارک خواسته‌شده را تکمیل کرده و برای صدور اقامت دائم (eAPR) اقدام کنید. با تکمیل پروفایل، رزومه شما در سیستم CRS (Comprehensive Ranking System) قرار گرفته و بررسی خواهد شد. نحوه محاسبه امتیاز اکسپرس اینتری کانادا بر اساس ۶ معیار کلی زیر اعتبارسنجی می‌شود:

 • سن
 • سابقه کار
 • مدرک تحصیلی
 • مدرک زبان
 • سازگاری
 • پیشنهاد شغلی

این ۶ فاکتور در مجموع می‌تواند ۱۲۰۰ امتیاز را برای متقاضی به ارمغان بیاورد. از این ۱۲۰۰ امتیاز، ۶۰۰ امتیاز مربوط به عوامل فردی و ۶۰۰ امتیاز اضافی است. از ۶۰۰ امتیاز مربوط به فرد متقاضی نیز ۵۶۰ امتیاز برای خود فرد و ۴۰ امتیاز برای همراه و همسر وی در نظر گرفته شده است. پس از ورود به استخر، هرکدام از ۶ عامل یادشده به موارد و زیرمعیارهای تخصصی‌تر تقسیم شده و هرکدام امتیاز خاص خودشان را خواهند داشت. جدول به‌روز ۱۲۰۰ امتیاز ممکن و ۱۰۰ امتیاز اولیه در وب‌سایت رسمی اکسپرس انتری به آدرس‌های Sign-In Partners (برای افراد مقیم کانادا که یوزرنیم و پسورد ورود دارند) و https://clegc-gckey.gc.ca در دسترس است.

سخن پایانی

در این مقاله در مورد نحوه محاسبه امتیاز اکسپرس انتری صحبت کردیم و از نزدیک با روند ثبت‌نام و تشکیل پرونده آن آشنا شدیم. متوجه شدیم که در مرحله اول باید ۶۷ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز ممکن را به دست بیاوریم تا وارد استخر شده و برای کسب ۱۲۰۰ امتیاز بعدی رقابت کنیم.

قدم اول مهاجرت به کانادا

یکی از مهمترین مراحل مهاجرت به کانادا انتخاب یک روش اصولی است. زمانی می‌شود یک انتخاب درست و اصولی داشت که اطلاعات کافی و صحیح در این‌باره داشته باشید. برای به دست آوردن اطلاعات اصولی و درست و صرفه‌جویی در زمان، هزینه و انرژی و به حداقل رساندن ریسک‌های مهاجرت می‌توانید از تیم مشاوره و توسعه کسب و کار ناولتی‌رد کمک بگیرید.

در این قسمت می‌توانید سوالات خود را مطرح نمایید. در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهیم بود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

آخرین اخبار